Եվրոմիությունը հաստատել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթը
ԵՄ-ն հաստատել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթը, ներառելով այնտեղ նավթի գների առաստաղը, այս մասին հինգշաբթի՝ հոկտեմբերի 6-ին, հայտնել է Եվրոհանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ պատժամիջոցների փաթեթը ներառում է բազմաթիվ տնտեսական և անձնական սահմանափակումներ։ Օրինակ՝ նոր սահմանափակումները նախատեսում են Ռուսաստանից նավթի ծովային փոխադրման գնի առաստաղի որոշման բազայի ստեղծում։
ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթով արգելք է դրվում նաև Ռուսաստանի քաղաքացիների և ռեզիդենտների՝ կրիպտո դրամապանակների սպասարկման վրա:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ սահմանափակումները թիրախավորելու են Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական շրջանների բռնակցման գործում դերակատարում ունեցած անձանց:

Eвросоюз утвердил восьмой пакет санкций против России, включая потолок цен на нефть
ЕС утвердил восьмой пакет санкций против России, включив в него потолок цен на нефть. Об этом в четверг, 6 октября, сообщили в пресс-службе Еврокомиссии.
Уточняется, что санкционный пакет включает многие экономические и персональные ограничения. Так, например, новые ограничения предусматривают установление базы для определения потолка цен на нефть из России для ее транспортировки морским путем.
Также новый пакет санкций ЕС вводит запрет на обслуживание криптокошельков российских граждан и резидентов.