Շրջափակման մեջ գտնվող ադրբեջանցի զինծառայողներն անարգել վերադարձել են Ադրբեջան. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ Ջերմուկ կատարած այցի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 16-ին, նշել էր. «Այդ մխրճումները Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացվել են խմբերով, ջոկատներով, դրանց որոշակի խմբեր, ջոկատներ նաև գտնվում են մեր ստորաբաժանումների անմիջական հսկողության տակ, նաև շրջափակումների մեջ»: Դիմեցինք ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ պարզելու համար՝ այդ խումբը գնաց, թե ոչ, սակայն մեզ պատասխան այդպես էլ չտվեցին։ Փորձեցինք անգամ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանից պատասխան ստանալ, սակայն դա էլ չհաջողվեց:
Մեր՝ ՀՀ ՊՆ-ին մոտ կանգնած խիստ հավաստի աղբյուրները փոխանցում են, որ Հայաստան ներթափանցած ադրբեջանական զինված խումբն այս օրերին անփորձանք հետ է գնացել Ադրբեջան: Ստացվում է՝ մեր զինվորներին Ադրբեջանը շարունակում է գերեվարել, գնդակահարել հենց մեր սուվերեն տարածքում, սակայն հայկական կողմը թողնում է, որ մեզ մոտ շրջափակման մեջ գտնվող ադրբեջանցի զինծառայողներն անարգել վերադառնան Ադրբեջան:
Ի վերջո, կարող էինք նրանց ևս գերեվարել Ջերմուկի մատույցներում, փոխանակել մեր գերիների հետ, սակայն ՀՀ զինված ուժերը ոչ միայն չի ոչնչացրել մեր տարածք ներթափանցած հակառակորդին, ինչպես պահանջում է ՀՀ զինվորական կանոնադրությունը, այլ թողել է՝ անարգել հետ վերադառնան իրենց երկիր»:

«Жоховурд»: Попавшие в окружение азербайджанские солдаты беспрепятственно вернулись в Азербайджан
Газета «Жоховурд» пишет: «В ходе визита в Джермук с дипломатическими представителями 16 сентября начальник Генерального штаба ВС РА заявил: «Данные вклинивания проводились вооруженными силами Азербайджана группами и отрядами. Некоторые из них находятся под непосредственным контролем наших подразделений, в том числе в окружении». Мы обратились в Министерство обороны РА, чтобы узнать, ушла эта группа или нет, но нам так и не ответили. Мы даже попытались получить комментарий от начальника ГШ Эдуарда Асряна, но и это не помогло.
Близкостоящие к нам достоверные источники в Министерстве обороны РА сообщают, что азербайджанская вооруженная группировка, проникшая в Армению, в эти дни беспрепятственно вернулась в Азербайджан. Получается, что Азербайджан продолжает захватывать и расстреливать наших солдат прямо на нашей суверенной территории, однако армянская сторона позволяет азербайджанским военнослужащим, находящимся в окружениии, беспрепятственно вернуться в Азербайджан.
В конце концов, мы могли бы взять их в плен на окраине Джермука, обменять на наших пленных, однако вооруженные силы РА не только не уничтожили проникшего на нашу территорию противника, как того требует военный устав РА, но и позволили беспрепятственно вернуться в свою страну».