Ի գիտություն Վեհափառ հայրապետի, 3 նախագահների և փորձագիտական հանրության. ի՞նչ է ուզում Ադրբեջանը. «ՀԺ»
Երկուշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2022 թ., 14:00
«Հայկական ժամանակ»-ը գրում է. «Միջազգային և տարածաշրջանի լարվածության պայմաններում հաճախ իսկապես դժվար է գույքագրել Հայաստանից Ադրբեջանի կոնկրետ պահանջները: Բայց եթե գնանք գույքագրման ճանապարհով, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը Հայաստանից ունի 5 հիմնական պահանջ: Դրանք հետևյալն են.
1. ԼՂ պաշտպանության բանակի լուծարում:
2. ԼՂ ճանաչում Ադրբեջանի կազմում՝ առանց որևէ՝ նույնիսկ ինքնավար կարգավիճակի: Այսինքն՝ 0 կարգավիճակով:
3. Միջանցք Հայաստանի տարածքով:
4. Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց 1919, 1920 թվականի քարտեզներով (առայժմ հայտնի չէ, թե կոնկրետ ո՞ր քարտեզների մասին է խոսքը):
5. Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի պարզաբանում, հնարավոր է հետագայում Հայաստանին պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու միտումով:
Պետք է հաշվի առնել, որ վերը նշված հարցերը թվարկված են՝ ըստ սադրիչ գործողությունների հնարավորության, թե որքանով դրանք կարող են Ադրբեջանի կողմից օգտագործվել Հայաստանի դեմ նոր ռազմական սադրանքներ կազմակերպելու համար:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանի հետ համապարփակ խաղաղության հասնելու համար պետք է հասցեագրել այս հարցերը: Հասցեագրել՝ տվյալ դեպքում նշանակում է կա՛մ բավարարել պահանջները, կա՛մ գտնել փոխզիջում, կա՛մ Ադրբեջանին ստիպել/համոզել հրաժարվել այդ պահանջներից: Կամ՝ գտնել այլ տարբերակ»:

«Айкакан жаманак»: К сведению Католикоса, 3 президентов и экспертного сообщества: чего требует Азербайджан?
Понедельник, 03 Октября, 2022 года, 14:00
Газета «Айкакан жаманак» пишет: «В условиях международной и региональной напряженности зачастую действительно сложно оценить конкретные требования Армении к Азербайджану. Но если идти по пути инвентаризации, то можно сказать, что у Азербайджана есть 5 основных требований к Армении. Они следующие:
1. распустить армию Нагорного Карабаха;
2. признать Нагорный Карабах в составе Азербайджана безо всякой автономии (с нулевым статусом);
3. открыть коридор по территории Армении;
4. запустить процесс делимитации и демаркации по картам 1919-1920 гг. (пока неизвестно, о каких конкретно картах идет речь);
5. выяснить судьбы пропавших без вести азербайджанцев с намерением в дальнейшем обвинить Армению в военных преступлениях.
Следует учитывать, что вышеуказанные вопросы перечислены по возможности провокационных действий, в какой степени они могут быть использованы Азербайджаном для организации новых военных провокаций против Армении. Для достижения всеобъемлющего мира с Азербайджаном эти требования нужно либо удовлетворить, либо найти компромисс, либо вынудить/уговорить Баку отказаться от них».