Փաշինյանը չի ընդունել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Սեպտեմբերի 20-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Երևան, նախատեսված էր, որ մնալու են 5 օր՝ մինչև սեպտեմբերի 25-ը։ Նպատակը՝ «ուսումնասիրել իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, առաջարկներ ներկայացնել՝ առկա լարվածությունը թուլացնելու համար»։ Ենթադրվում էր, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին պետության ղեկավարը կընդունի։ Ի վերջո, սահմանային լարվածության թուլացմում այսօր առաջնահերթ խնդիր է, սակայն Փաշինյանը չի ընդունել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին։ Եվ նրա՝ Երևան ժամանելուց 2 օր անց մեկնել է Նյու Յորք, որտեղ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում, հանդիպում ունեցավ ՀԱՊԿ-ի և Ռուսաստանի թիվ մեկ թշնամու՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Իսկ այդ ընթացքում Հայաստանում Զասը հանդիպումներ էր ունենում երկրորդ էշելոնի չինովնիկների հետ՝ փոխարտգործնախարար, ԱԽ քարտուղար, ԳՇ պետ։ Երեկ տեղեկություններ էին շրջանառվում, թե Փաշինյանի նյույորքյան հանդիպման մասին տեղեկանալով՝ Զասը նախատեսվածից մի քանի օր շուտ մեկնել է Հայաստանից։ Թե կոնկրետ որ օրն է մեկնել, ԱԳՆ-ից չհաջողվեց պարզել»:

«Грапарак»: Пашинян не принял генсека ОДКБ
Газета «Грапарак» пишет: «20 сентября в Ереван прибыла делегация во главе с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем, планировалось, что она пробудет 5 дней, до 25 сентября. Цель: «изучить ситуацию на границе Армении и Азербайджана, представить предложения по деэскалации возникшей напряженности». Предполагалось, что глава государства примет генсека ОДКБ. Ведь деэскалция напряженности на границе сегодня является приоритетным вопросом, а Пашинян так и не принял генсека ОДКБ. А через 2 дня после прибытия в Ереван вылетел в Нью-Йорк, где в рамках сессии Генассамблеи ООН провел встречу с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, врагом номер один ОДКБ и России.
Тем временем в Армении Зась встречался с чиновниками второго эшелона: заместителем министра иностранных дел, секретарем Совбеза, начальником Генштаба. Вчера появились сообщения о том, что, узнав о встрече Пашиняна в Нью-Йорке, Зась покинул Армению на несколько дней раньше, чем планировалось. Когда именно он отбыл, не удалось выяснить в МИДе».