Գոդ Նիսանով, Զարախ Իլիև, Իսկանդեր Մախմուդով... Մեծ Բրիտանիան ընդլայնել է հակառուսական պատժամիջոցների ցուցակը
2439
Երկուշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2022 թ., 23:06
Մեծ Բրիտանիան ընդլայնել է հակառուսական պատժամիջոցների ցանկը։ Այս մասին երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 26-ին, հայտնել են Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունում։
Հաղորդվում է, որ պատժամիջոցների ցանկում ավելացվել է 92 նոր անուն։
Ի թիվս այլոց, պատժամիջոցների ցանկում են գործարարներ Գոդ Նիսանովը, Զարախ Իլիևը, Իսկանդեր Մախմուդովը և Իգոր Մակարովը։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ ձեռնարկատերերի ընդհանուր կարողությունը կազմում է 6,3 միլիարդ ֆունտ սթերլինգ։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պատժամիջոցների ցուցակում իրենց ընդգրկումը բացատրում է նրանով, որ գործարարները «աջակցել կամ օգուտ են քաղել Ռուսաստանի կառավարությանը և ռազմավարական նշանակության ոլորտներում գործունեությունից»։
Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է կիրառել նաև «Գոզնակ» բաժնետիրական ընկերության՝ թղթադրամների, մետաղադրամների, անձնագրերի, փոստային նամականիշների, IMA-խորհրդատվական PR գործակալության և մի շարք ֆիզիկական անձանց նկատմամբ:
Մինչդեռ Չինաստանը հաշվել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկրների թիվը։ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Չժաո Լիջյանը նշել է, որ աշխարհի բնակչության 85%-ը «Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառել»։
Հաղորդվել է նաև, որ Հունգարիան և Կիպրոսը խոչընդոտում են ԵՄ-ի կողմից ռուսական նավթի գնային շեմի սահմանմանը։

Великобритания расширила антироссийский санкционный список на 92 позиции
Великобритания расширила антироссийский санкционный список. Об этом в понедельник 26 сентября сообщили в министерстве иностранных дел Соединенного королевства.
Сообщается, что в санкционный список добавлены 92 новые позиции.
В числе прочих в санкционный список вошли бизнесмены Год Нисанов, Зарах Илиев, Искандер Махмудов и Игорь Макаров. По сведениям британского МИД, совокупное чистое состояние предпринимателей составляет 6,3 миллиарда фунтов стерлингов. Включение их в санкционый список британское внешнеполитическое ведомство объясняет тем, что бизнесмены «поддерживали или получали выгоду от правительства России и деятельность в секторах, имеющих стратегическое значение».
Также Великобритания ввела санкции в отношении акционерного общества «Гознак» - российского производителя банкнот, монет, паспортов, почтовых марок, PR-агентства «ИМА-консалтинг» и ряда физических лиц.
Тем временем в Китае подсчитали число стран, которые ввели санкции против России. Официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь отметил, что 85% населения мира «не ввели санкции в отношении России».
Также сообщалось, что Венгрия и Кипр препятствуют введению потолка цен на российскую нефть со стороны ЕС.