Երկքաղաքացիություն ունեցող ռուսաստանցիները ենթակա են զորահավաքի
Երկքաղաքացիություն ունեցող ռուսները, ինչպես ՌԴ մյուս քաղաքացիները, ենթակա են մասնակի զորահավաքի, հայտնում է Explain.rf պորտալը։ Նշվում է նաև, որ նրանց համար սահմանները հատելու կանոնները նույնն են, ինչ երկրի մյուս քաղաքացիների համար։
Մի քանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, օրենքով դիտվում են որպես Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ: Նրանք ենթակա են բոլոր իրավունքներին և պարտականություններին, ներառյալ՝ Հայրենիքի պաշտպանությունը: Նրանց համար սահմանը հատելու կանոնները նույնն են, ինչ Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր քաղաքացիների համար։
Ավելի վաղ Ղրիմի սենատոր Սերգեյ Ցեկովն առաջարկել էր արգելել զինվորական տարիքի ռուսաստանցիներին լքել Ռուսաստանը։ Քաղաքական գործչի խոսքով՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռանալը պետք է թույլատրվի բժշկական պատճառներով, ինչպես նաև նրանց, ովքեր պիտանի չեն զինվորական ծառայությանը։ Սրան ի պատասխան՝ սենատոր Անդրեյ Կլիշասն առաջարկել է իրավիճակը սրելու փոխարեն ուշադրություն դարձնել Ռուսաստանում մասնակի զորահավաքի ընթացքում թույլ տրված խախտումներին։

Россияне с двойным гражданством подлежат мобилизации
Россияне с двойным гражданством также, как и остальные граждане РФ, попадают под частичную мобилизацию, сообщает портал «Объясняем.рф». Также отмечается, что и правила пересечения границ для них такие же, как для остальных граждан страны.
Люди с несколькими гражданствами, включая российское, рассматриваются законом как граждане Российской Федерации. На них распространяются все права и обязанности, в том числе по защите Отечества. Правила пересечения границы для них такие же, как для всех граждан РФ, — говорится в сообщении.
Ранее сенатор от Крыма Сергей Цеков предложил запретить выезд за пределы России россиянам, которые находятся в призывном возрасте. По словам политика, покидать пределы РФ следует разрешить по медицинским показаниям, а также тем, кто не годен к прохождению военной службы. В ответ на это сенатор Андрей Клишас предложил вместо нагнетания ситуации уделить внимание нарушениям, допущенным в ходе частичной мобилизации в России.