Ղազախ սահմանապահները ձերբակալել են Ռուսաստանի զորահավաքից փախչողներին
Այսօր Ղազախստանում երեք ռուսաստանցի է բերման ենթարկվել, ովքեր անօրինական կերպով փորձել են հատել սահմանը։ Ձերբակալվածների խոսքով՝ նրանք ցանկացել են խուսափել Ռուսաստանում մոբիլիզացիայից, ասվում է Ղազախստանի սահմանապահ ծառայության հաղորդագրության մեջ։
«Ձերբակալվածների նկատմամբ իրականացվում են լրացուցիչ հարցաքննություններ, ինչի արդյունքում այդ անձինք կհանձնվեն ռուսական կողմին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ղազախստանը որոշել է մշտական ​​բնակության թույլտվություն չտրամադրել Ռուսաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր ցանկանում են լքել Ռուսաստանը մասնակի զինվորագրման հայտարարությունից հետո։

Казахстанские пограничники задержали уклонистов из России
Сегодня в Казахстане задержали троих россиян, которые незаконно пытались прорваться через границу. По словам задержанных, они хотели избежать мобилизации в России, говорится в сообщении погранслужбы Казахстана.
«В отношении задержанных проводятся дальнейшие опросные мероприятия, по результатам которых указанные лица будут переданы российской стороне», - говорится в сообщении.
Казахстан принял решение не выдавать разрешение на постоянное проживание российским гражданам, которые хотят уехать из России после объявления частичной мобилизации.