Ֆինլանդիան կսահմանափակի Ռուսաստանից մուտքը՝ ռուսների հոսքի պատճառով
Մոբիլիզացիայի հայտարարությունից հետո ռուս-ֆիննական սահմանին մեքենաների հերթերն անհանգստացրել են Ֆինլանդիայի իշխանություններին. վարչապետ Սաննա Մարինը հայտարարել է ռուսական զբոսաշրջությունը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։ Այս մասին հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները։
«Ռուսական զբոսաշրջությունը և տարանցումը պետք է դադարեցվի: Ինչպես հասնել դրան՝ ավելի բարդ հարց է»,- ասել է Մարին: Վարչապետի խոսքով՝ Ֆինլանդիայի իշխանությունները պետք է գնահատեն ազգային անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր սպառնալիքները։
Երկրի արտաքին գործերի նախարար Պեկկա Հաավիստոն ասել է, որ կառավարությունը նույնպես շտապ որոշում է նախապատրաստում ռուսական տուրիստական ​​վիզաների վերաբերյալ։ «Ֆինլանդիան չի ցանկանում լինել տարանցիկ երկիր Շենգենյան վիզաների համար, որոնք տրվել են այլ երկրների կողմից»,- ասել է Հաավիստոն:

Финляндия ограничит въезд из России из-за наплыва россиян
Возникшие очереди из автомобилей на российско-финской границе после объявления мобилизации обеспокоили власти Финляндии, премьер-министр страны Санна Марин заявила о необходимости прекращения российского туризма. Об этом сообщают российские СМИ.
«Российский туризм и транзит должны прекратиться. Как этого добиться — более сложный вопрос», — заявила Марин. По словам премьера, финским властям нужно оценить возможные угрозы национальной безопасности.
Министр иностранных дел страны Пекка Хаависто заявил, что правительство также срочно готовит решение по российским турвизам. «Финляндия не хочет быть транзитной страной для шенгенских виз, выдаваемых другими государствами», – сказал Хаависто.