Զասը հանդիպել է ՀՀ ԳՇ պետին. քննարկել են ՀԱՊԿ-ի հետագա հնարավոր միջոցառումները՝ ստեղծված իրավիճակում
Հինգշաբթի, 22 սեպտեմբերի, 2022 թ., 13:06
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը սեպտեմբերի 22-ին Երևանում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀԱՊԿ քարտուղարությունը:
Տեղի է ունեցել հանգամանալից քննարկում Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների առանձին հատվածներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Քննարկել են ստեղծված իրավիճակում ՀԱՊԿ-ի հետագա հնարավոր միջոցները։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար, առաքելության ղեկավար Ստանիսլավ Զասը Հայաստան է ժամանել Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերի 13-ի արտահերթ նիստի որոշման համաձայն: Առաքելության կազմում ընդգրկված են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ, որոնք կազմակերպության աշխատանքային մարմինների աշխատակիցներ են:
Առաքելության վրա դրված են ստեղծված իրավիճակի գնահատման, տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին հանգամանալից զեկույց պատրաստելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին առանձին շրջաններում առաջացած լարվածության թուլացման վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման խնդիրներ:

Генсек ОДКБ встретился с начальником Генштаба ВС Армении
22 сентября Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Станислав Зась встретился с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения генерал-майором Эдуардом Асряном. Об этом сообщает Секретариат ОДКБ.
Состоялся обстоятельный разговор о ситуации в некоторых частях приграничных районов Республики Армения. Стороны обсудили дальнейшие возможные меры ОДКБ в сложившейся ситуации.
Генеральный секретарь ОДКБ, глава миссии Станислав Зась прибыл в Армению в соответствии с решением внеочередного заседания Совета коллективной безопасности от 13 сентября. В составе миссии представители государств-членов ОДКБ, являющиеся сотрудниками рабочих органов организации.
Перед миссией поставлена задача - дать оценку создавшейся ситуации, подготовить подробный доклад о ситуации в регионе для руководителей государств-членов ОДКБ, выработать рекомендации по ослаблению напряженности, возникшей в некоторых районах на границе Армении и Азербайджана.