«Մեկը չկա՞ դրան ասի՝ 19-րդ դարում ի՞նչ Ադրբեջան». Էդուարդ Շարմազանով
Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ալիևն ասում է՝ մենք ունենք նույնիսկ 19-րդ դարի քարտեզներ։ Մեկը չկա՞ դրան հենց միջնորդների ներկայությամբ ասի՝ տո՛ «ալամեզոն», 19-րդ դարում ի՞նչ Ադրբեջան։ Ադրբեջան անունով պետություն առաջացել է միայն 1918-ի մայիսին։ 19-րդ դարում այսօրվա Ադրբեջանի ողջ տարածքը Ռուսական կայսրության կազմում էր։
Նիկո՛լ, գոնե մի անգամ մի դրական բան արա։ ՄԱԿ-ում ելույթ պիտի ունենաս, չէ՞... Կարիք չկա հասնես Տիգրան Մեծի ժամանակներ, ինչպես դա արեցիր Մյունխենում։ Այսօրվա պետությունների մեծ մասը Տիգրան Մեծի ժամանակ չկային։ Ասեմ՝ իմացի... 1918-1920թթ. Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունն ու նրա սահմանները նույնիսկ չեն ճանաչվել Ազգերի Լիգայի կողմից։ Ազգերի Լիգան նույնիսկ մերժել է Ադրբեջանի դիմումը՝ անդամակցելու Ազգերի Լիգային։ Կա 1920-ի դեկտեմբերի 1-ի Ազգերի Լիգայի Ասամբլեայի կողմից ընտրված 5-րդ կոմիտեի 4-րդ հանդիպման արձանագրությունը, ըստ որի՝ Ազգերի Լիգայի Դաշնագրի 1-ին հոդվածի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը չի կարող համարվել որպես դե յուրե «լիովին ինքնիշխան պետություն», քանի որ այն նախկինում դե յուրե չի ճանաչվել Ազգերի Լիգայի անդամ որևէ պետության կողմից։
Ավելին՝ ասվում էր, որ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը, զբաղեցնելով 40 հազար քառակուսի մղոն մակերեսով տարածք, նախկինում երբեք պետություն չի եղել և միշտ ընդգրկվել է ավելի մեծ տերությունների կազմի մեջ, ինչպիսիք են Մոնղոլիան/հավանաբար խոսքը մոնղոլ-թաթարական կազմավորումների մասին է/կամ Պարսկաստանը, իսկ 1813 թվականից՝ Ռուսական կայսրությունը։ «Ադրբեջան» անվանումն էլ ոչ այլ ինչ է, քան հարևան պարսկական գավառի անուն, որն ընտրվել է որպես նորաստեղծ հանրապետության անվանում»։
Սրանք անհերքելի փաստեր են։ Ներկայացրեք այս անհերքելի փաստերն ու 19-րդ դարի «քարտեզների» հետ ուղարկեք դրանց «գրողի ծոցը»»։

Эдуард Шармазанов: Какой Азербайджан в 19 веке?
Эдуард Шармазанов на своей странице в Facebook пишет: «Алиев говорит, что у них есть карты даже 19 века. Неужели нет человека, который мог бы сказать ему в присутствии посредников – какой Азербайджан в 19 веке? Только в мае 1918 года возникло государство под названием Азербайджан. В 19 веке вся территория сегодняшнего Азербайджана входила в состав Российской империи.
Никол, хоть раз сделай что-нибудь хорошее. Ты же должен выступать в ООН, не так ли? Не надо возвращаться во времена Тиграна Великого, как ты это сделали в Мюнхене. Большинство современных государств не существовало во времена Тиграна Великого. Чтоб ты знал – в 1918-1920 гг. Азербайджанская Демократическая Республика и ее границы не были признаны даже Лигой Наций. Лига Наций даже отклонила заявку Азербайджана на вступление в Лигу Наций. Имеется протокол 4-го заседания 5-го комитета, избранного Ассамблеей Лиги Наций 1 декабря 1920 года, согласно которому, в соответствии со статьей 1 Конвенции Лиги Наций, Азербайджанская Республика не может рассматриваться как де-юре «полностью суверенное государство», поскольку ранее оно не было признано де-юре ни одним государством-членом Лиги Наций.
Более того, отмечалось, что «Азербайджанская Республика, занимающая площадь в 40 000 квадратных миль, никогда прежде не была государством и всегда была частью более крупных держав, таких как Монголия (вероятно, речь идет о монголо-татарских формированиях) или Персия, а с 1813 года Российская империя. Название «Азербайджан» есть не что иное, как название соседней персидской провинции, которая и была выбрана в качестве названия вновь созданной республики.
Это неопровержимые факты. Изложите эти неопровержимые факты и отправьте их к черту вместе с «картами» 19 века».