ՀԱՊԿ-ի թեման դեռ անորոշ է. Փաշինյանը հորդորել է որեւէ կտրուկ բան չանել․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ պետական սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայից հետո ՀՀ ներսում կտրուկ սրվել է վերաբերմունքը ՌԴ-ի և ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ: Ընդ որում, խոսքը ոչ միայն արևմտյան թևի «ոգևորության» մասին է, այլ այն մասին, որ դա արտահայտվում է հենց ամենաբարձր մակարդակով։ Սակայն, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս թեմայով հենց իշխանության ներսում այդքան էլ ամեն ինչ միանշանակ չէ, և մասնավորաբար ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցում ՔՊ-ում ծայրահեղ հակասական տեսակետներ են շրջանառվում։
Կուսակցության արևմտյան կողմնորոշում ունեցող բլոկը ինքնամոռաց պնդում է, որ օր առաջ կառույցից պետք է դուրս գալ։ Մեր աղբյուրը պնդում է, որ այս հարցը օրերս քննարկվել է նաև ԱՄՆ դեսպանի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։ Մասնավորաբար, մենք տեղեկություն ունենք, որ արևմտյան թևի ներկայացուցիչներին հանձնարարվել է հետևողականորեն գրառումների և հարցազրույցների միջոցով ակնհայտ հակառուսական թեզեր տիրաժավորել, կոշտ քննադատության ենթարկել ՀԱՊԿ-ի գործողությունները, իսկ ՀԱՊԿ-ից արագորեն դուրս գալու թեման շրջանառել մերձիշխանական «միավորների» միջոցով։
Մեր տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, թիմակիցներին հորդորել է այս փուլում իրենց դեմքով որևէ կտրուկ բան չանել, «տակից» աշխատել, իսկ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու թեմայում շատ չակտիվանալ, այլ միայն «աստիճանական», «փուլային» տարբերակներ նետել դաշտ»:

«Паст»: Пашинян призвал свою команду пока воздерживаться от резких заявлений в адрес ОДКБ
Газета «Паст» пишет: «После развязанной Азербайджаном агрессии на государственной границе РА отношение к РФ и ОДКБ внутри Армении резко обострилось. Газета акцентирует внимание на том обстоятельстве, что недовольство озвучивается и на самом высоком уровне. Между тем в самой власти позиция в этом вопросе далеко не столь однозначна, в вопросе выхода из ОДКБ мнения сильно разнятся.
Прозападное крыло «Гражданского договора» настаивает на скорейшем выходе Армении из ОДКБ. Как утверждает наш источник, этот вопрос обсуждался и на состоявшейся несколько дней назад встрече с послом США в РА Линн Трейси. «Согласно нашему источнику, на этой встрече представителям прозападного крыла ГД было рекомендовано посредством записей в соцсетях и интервью тиражировать антироссийские тезисы, жестко критиковать действия ОДКБ, и тему быстрого выхода из ОДКБ раскрутить через провластные «единицы».
Однако, по нашим сведениям, премьер-министр Никол Пашинян призвал членов своей команды воздерживаться на данном этапе от резких заявлений и излишней активности, лишь время от времени вбрасывая в поле тезис о выходе страны из ОДКБ».