Ռուսաստանը քաղաքացիություն է առաջարկում զինվորական ծառայության դիմաց
ՌԴ տդուման օրենք է ընդունել բանակում ծառայելու պայմանագրի դիմաց Ռուսաստանի քաղաքացիության ձեռքբերումը պարզեցնելու մասին, ասվում է օրենսդիր մարմնի կայքում։
Փաստաթղթի համաձայն, «օտարերկրյա քաղաքացիները, ովքեր պայմանագիր են կնքել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում, այլ զորքերում կամ ռազմական կազմավորումներում առնվազն մեկ տարի ժամկետով ծառայության համար», կկարողանան պարզեցված ձևով ստանալ Ռուսաստանի քաղաքացիություն՝ առանց կացության թույլտվություն ստանալու անհրաժեշտության:
Ռուսաստանի գործող օրենսդրության համաձայն՝ անհրաժեշտ է զինվորական պայմանագրով ծառայել առնվազն երեք տարի։
Միևնույն ժամանակ, Մոսկվայի կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է Սախարովոյի միգրացիոն կենտրոնում տեղակայել «լիարժեք ենթակառուցվածք, որը կօգնի Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը օտարերկրյա քաղաքացիների՝ զինվորական ծառայության անցնելու գործընթացի կազմակերպման գործում»:

Россия предлагает гражданство в обмен на службу в армии
Государственная Дума приняла закон об упрощении получения российского гражданства в обмен на контракт о прохождении службы в армии, сообщает сайт законодательного органа.
В соответствии с документом получить российское гражданство в упрощенном порядке без необходимости получать вид на жительство смогут «иностранные граждане, заключившие контракт о прохождении службы в Вооруженных Силах РФ, других войсках или воинских формированиях на срок не менее одного года».
Согласно действующему законодательству России, необходимо отслужить по военному контракту не менее трех лет.
Тем временем правительство Москвы заявило о намерении развернуть в миграционном центре «Сахарово» «полноценную инфраструктуру содействия Минобороны России в организации поступления на военную службу иностранных граждан».