Իրանի խորհրդարանը կքննարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային լարվածության հարցը
Իրանցի փորձագետ, «Հայաստան-Իրան ռազմավարական համագործակցության զարգացման կենտրոնի» հիմնադիր Պույա Հոսեյնին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է. «Սեպտեմբերի 21-ին կայանալիք արտահերթ նիստում Իրանի Իսլամական խորհրդարանը կքննարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային լարվածության հարցը:
Իսլամական խորհրդարանի Ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավար Վահիդ Ջալալզադեն այս կապակցությամբ ասել է. «Ակնկալվում է, որ խորհրդարանում շատ կարևոր քննարկում տեղի կունենա»։
Նրա խոսքով՝ իրանական կողմը լրջորեն անհանգստացած է երկու հարևան երկրների սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպերով։
Ջալալզադեն հավելել է. «Իսլամական Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաները, Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարությունը և խորհրդարանը ցանկանում են լրջորեն զբաղվել այս հարցով»»։

Парламент Ирана обсудит вопрос пограничной эскалации между Арменией и Азербайджаном
Иранский эксперт, основатель действующего в Армении «Центра развития стратегического сотрудничества Армения — Иран» Пуйей Хоссейни на своей странице в Facebook пишет: «На внеочередном заседании, которое состоится 21 сентября, парламент Ирана обсудит вопрос пограничной эскалации между Арменией и Азербайджаном.
Глава комитета по национальной безопасности и внешней политике парламента ИРИ Вахид Джалалзаде заявил: «Ожидается, что в парламенте состоится очень важное обсуждение».
По его словам, иранская сторона серьезно обеспокоена событиями, происходящими на азербайджано-армянской границе. Джалалзаде добавил, что проблема обсуждалась с высокопоставленными должностными лицами ИРИ.
Парламентарии в связи с этим просят Высший совет национальной безопасности страны, а также МИД подойти к этим вопросам со всей серьезностью».