Թիմ Լոութենը Մեծ Բրիտանիային կոչ է արել պատժամիջոց կիրառել Ադրբեջանի դեմ
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խումբը դատապարտել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, բարեկամական խմբի բոլոր անդամների անունից Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող հայտարարություն է տարածել խմբի ղեկավար Թիմ Լոութենը:
«Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Ադրբեջանը նոր դաժան հարձակումներ է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա, որը ձգվում է Սյունիքի, Գեղարքունիքի եւ Վայոց Ձորի մարզերով: Ադրբեջանը հարվածներ է հասցնում ոչ միայն ռազմական օբյեկտներին, այլեւ քաղաքացիական համայնքներին եւ ենթակառուցվածքներին։ Այդ հարձակումներն ուղղված էին ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի շրջանին, այլ հենց Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սուվերեն սահմաններին եւ միանգամայն անհիմն էին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ սեպտեմբերի 13-ին ՝ ժամը 00: 05-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը ինտենսիվ կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ ՝ օգտագործելով նաև անօդաչու թռչող սարքեր:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խումբը դատապարտում է ադրբեջանական ռեժիմի բռնության այս վերջին գործողությունը և իր խորը մտահոգությունն է հայտնում զոհերի և նրանց ընտանիքների համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խումբը կարծում է, որ այս ագրեսիան հստակ հաշվարկված էր, քանի որ ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը շեղվել է Ուկրաինայի իրադարձությունների, իսկ վերջերս՝ թագուհի Եղիսաբեթի մահվան կապակցությամբ համատարած սգի վրա: Նշում են, որ նման ագրեսիվ օպորտունիզմը պետք է դատապարտվի ամենավճռական ձեւով եւ ստանա վճռական պատասխան:
«Շատ հրատապ անհրաժեշտություն կա, որ միջազգային հանրությունը՝ ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, դատապարտի Ադրբեջանին և պատասխանատվության կանչի նրան այդ վերջին ռազմական հանցագործությունների համար։ Մենք խնդրում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը միանալ մյուս երկրներին՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան և պատժամիջոցներ սահմանել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այդ երկիրը շարունակում է իր չարդարացված գործողությունները։ Մենք նաև խնդրում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանն աջակցել Միավորված ազգերի կազմակերպությանն ուղղված խնդրանքին' այս հարցը քննարկել ԱԽ արտակարգ նիստում և աջակցել ռազմական գործողությունների դադարեցմանը»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Тим Лоутен призвал Великобританию применить к Азербайджану санкции за совершенные им военные преступления
Среда, 14 Сентября, 2022 года, 11:54
Группа дружбы Великобритания-Армения британского Парламента осудила агрессию Азербайджана против суверенной территории Республики Армения.
Как передает «Арменпресс», от имени всех членов группы дружбы с заявлением, осуждающим действия Азербайджана, выступил руководитель группы Тим Лоутен.
«За последние 24 часа Азербайджан предпринял новые жестокие нападения на суверенную территорию Армении, которая простирается через Сюникскую, Гегаркуникскую и Вайоцдзорскую области. Азербайджан атакует не только военные объекты, но и гражданские населенные пункты и объекты инфраструктуры. Эти нападения совершаются не на спорной территории Нагорного Карабаха, а на международно признанных суверенных границах Армении и они совершенно необоснованы.
Министерство обороны РА подтвердило, что 13 сентября в 05.05 вооруженные силы Азербайджана открыли интенсивный огонь в направлении армянских позиций, в том числе с применением БПЛА.
Группа дружбы Великобритания-Армения Парламента Великобритании осуждает этот акт насилия со стороны азербайджанского режима и выражает глубокую обеспокоенность по поводу жертв и их семей»,- говорится в заявлении.
Группа дружбы Великобритания-Армения в Парламенте Великобритании считает, что эта агрессия была точно рассчитана, поскольку внимание всего мира обращено на события в Украине и, в последнее время, на широко освещаемый траур в связи со смертью королевы Елизаветы. Такой агрессивный оппортунизм необходимо самым решительным образом осудить и дать четкий ответ.
«Международному сообществу, включая Великобританию, крайне необходимо осудить Азербайджан и привлечь его к ответственности за эти военные преступления. Мы просим правительство Великобритании присоединиться к другим странам в требовании немедленного прекращения агрессии Азербайджана и введения санкций до тех пор, пока эта страна будет продолжать свои необоснованные действия. Мы также просим правительство Великобритании поддержать просьбу к ООН обсудить этот вопрос на экстренном заседании Совета безопасности и поддержать прекращение боевых действий»,- говорится в заявлении.