Ռուսաստանում հերթական թոփ-մենեջերն է մահացել անհեթեթ պայմաններում
Հեռավոր Արևելքի և Արկտիկայի զարգացման կորպորացիայի ավիացիոն գործունեության գործադիր տնօրեն Իվան Պեչորինը մահացել է Վլադիվոստոկի Ռուսսկի կղզու մոտ: Այս մասին հայտնում է մամուլի ծառայությունը։
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Պեչորինը մահացել է շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 10-ի երեկոյան, Իգնատիև հրվանդանի մոտ։ ՌԴ ոստիկանության պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ նա, իբր, դուրս է ընկել արագ սլացող նավից։ Բարձրաստիճան պաշտոնյայի որոնման համար ներգրավվել են ՌԴ ԱԻՆ աշխատակիցները։ Ավելի ուշ որոնողական խումբը հայտնաբերել է մահացածի դին։
Պեչորինը մասնակցել է Արևելյան տնտեսական ֆորումին, որն անցկացվել է Վլադիվոստոկում սեպտեմբերի 5-ից 8-ը։ Նա ներգրավված էր Հեռավոր Արևելքի ավիացիոն հասանելիության զարգացմանը, ներառյալ՝ ուղևորների օդային փոխադրումների աջակցությունը, օդանավակայանի ենթակառուցվածքների արդիականացումը և նոր թռիչքուղիների կառուցումը:
Փետրվարին կորպորացիայի 43-ամյա գլխավոր տնօրեն, Նիժնի Նովգորոդի մարզի նախկին փոխնահանգապետ Իգոր Նոսովը մահացել էր կաթվածից։
Սա վերջին շրջանում Ռուսաստանում խոշոր պաշտոնյաների և գործարարների առաջին մահը չէ։ Հունվարին 60-ամյա Լեոնիդ Շուլմանին մահացած էին գտել, փետրվարին՝ 61-ամյա Ալեքսանդր Տյուլյակովին։ Երկուսն էլ բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել «Գազպրոմի» կառույցում և իբր, ինքնասպան են եղել։ Ապրիլին Մոսկվայում մահացած են գտել «Գազպրոմբանկ»-ի նախկին փոխնախագահ Վլադիսլավ Ավաևին, նրա դստերն ու կնոջը։ Ըստ քննիչների, Ավաևը ​​նախ կրակել է իր ընտանիքի վրա, իսկ հետո կրակել է ինքն իրեն։ Մի քանի օր անց նմանատիպ դեպք է տեղի ունեցել Իսպանիայում, որտեղ մահացած են գտել Novatek-ի նախկին թոփ-մենեջեր Սերգեյ Պրոտոսենյային, նրա կնոջն ու դստերը։ Հուլիսին Սանկտ Պետերբուրգի արվարձաններում գնդակահարված հայտնաբերեցին Astra Shipping տրանսպորտային կազմակերպության ղեկավար Յուրի Վորոնովին, որը զբաղվում էր «Գազպրոմ»-ի արկտիկական պայմանագրերով։ Վերջերս Մոսկվայում մահացել է Lukoil-ի փոխնախագահ Ռավիլ Մագանովը։ 67-ամյա թոփ-մենեջերն ընկել է հիվանդանոցի պատուհանից:

В России еще одна смерть топ-менеджера
В районе острова Русский во Владивостоке погиб управляющий директор Корпорации развития Дальнего Востока и Арктики (КРДВ) по авиационной деятельности Иван Печорин. Об этом сообщила пресс-служба КРДВ.
По данным российских СМИ, Печорин погиб вечером в субботу, 10 сентября, в районе мыса Игнатьева. По официальной версии российской полиции, он якобы выпал из катера на полном ходу. Для поиска топ-чиновника задействовали сотрудников МЧС РФ. Позже поисковый отряд нашел тело погибшего.
Печорин принимал участие в Восточном экономическом форуме, который прошел во Владивостоке с 5 по 8 сентября. Он занимался развитием авиационной доступности Дальнего Востока, включая поддержку пассажирских авиаперевозок, модернизацию инфраструктуры аэропортов, строительство новых взлетно-посадочных площадок.
Российские СМИ напоминают, что в феврале от инсульта скончался 43-летний гендиректор КРДВ, бывший заместитель губернатора Нижегородской области Игорь Носов.
Это не первая смерть крупных чиновников и бизнесменов в России в последнее время. В январе был найден мертвым 60-летний Леонид Шульман, в феврале – 61-летний Александр Тюляков. Оба занимали высокие посты в структуре "Газпрома" и якобы совершили самоубийство. В апреле в Москве нашли мертвыми бывшего вице-президента "Газпромбанка" Владислава Аваева, его дочь и жену. По версии следствия, Аваев сначала застрелил семью, а затем застрелился сам. Через несколько дней такой же случай произошел в Испании, где были найдены мертвыми бывший топ-менеджер "Новатека" Сергей Протосеня, его жена и дочь. В июле в пригороде Санкт-Петербурга нашли застреленным Юрия Воронова, руководителя транспортной организации Астра Шиппинг, занимавшейся арктическими подрядами "Газпрома". Недавно в Москве погиб вице-президент "Лукойла" Равиль Маганов. 67-летний топ-менеджер выпал из окна больницы.