«Ադրբեջանը սադրանքի նախապատրաստական գործընթաց է սկսել». Էդմոն Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վերջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը գրեթե ամեն օր կեղծ հայտարարություններ է տարածում, թե իբր հայկական ուժերը կրակել են շփման գծի տարբեր ուղղություններով, իսկ իրենք քայլեր են ձեռնարկել, ինչից հետո կրակը լռեցվել է:
Բնականաբար, հայկական կողմի համապատասխան պաշտպանական գերատեսչությունները հերքում են այդ լուրերը՝ նշելով, որ հայկական կողմի որևէ զինվորական օղակ կրակ չի բացել Ադրբեջանի ուղղությամբ:
Շատերն են հարցնում, թե ինչու է Ադրբեջանն այս ապատեղեկատվությունը կազմակերպված և հետևողականորեն իրականացնում. մենք բոլորս գիտենք, որ երբ Ադրբեջանը պլանավորում է հերթական սահմանային սադրանքը, դա իրականացնելուց առաջ կազմակերպում է այդ սադրանքի տեղեկատվական լեգիտիմացման կեղծ հենքը:
Միջազգային հանրության բոլոր դերակատարները, ովքեր հետաքրքրված են հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացով և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ, պետք է շատ ուշադիր հետևեն և հստակ գիտակցեն, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը սադրանքի նախապատրաստական գործընթաց է սկսել։

Эдмон Марукян: Азербайджан в очередной раз начал подготовительный процесс провокации
Посол РА по особым поручениям Эдмон Марукян на своей странице в Facebook пишет: «В течение последней недели министерство обороны Азербайджана практически каждый день распространяло ложные заявления якобы о том, что армянские силы вели огонь в разных направлениях линии соприкосновения, а они предприняли меры, после чего огонь был подавлен.
Естественно, соответствующие оборонные ведомства армянской стороны опровергают эти новости, отмечая, что ни одна воинская часть армянской стороны не открывала огня в направлении Азербайджана.
Многие спрашивают, почему Азербайджан организует и последовательно внедряет эту дезинформацию: все мы знаем, что когда Азербайджан планирует очередную провокацию на границе, перед ее осуществлением организуется фейковая база информационной легитимации этой провокации.
Все акторы международного сообщества, заинтересованные в армяно-азербайджанском мирном процессе и урегулировании нагорно-карабахского конфликта, должны очень внимательно следить и четко осознавать, что Азербайджан в очередной раз начал подготовительный процесс провокации.
В этой ситуации целенаправленный международный ответ может предотвратить подготовку этой новой провокации».