Կղզային պետությունը որոշել է անկախանալ Բրիտանիայից
Անտիգուայի և Բարբուդայի վարչապետ Գաստոն Բրաունը հայտարարել է, որ մտադիր է հանրաքվե անցկացնել բրիտանական թագից անկախանալու վերաբերյալ։
«Այս որոշումը միապետության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում չէ։ Դա թշնամական գործողություն չի ներկայացնում և չի ցուցադրում Անտիգուայի և Բարբուդայի և միապետության միջև տարաձայնությունները»,- ասել է Բրաունը: Նա հանրաքվեն անվանեց վերջին քայլը, որը կավարտի պետության ձևավորումը՝ որպես իսկապես ինքնիշխան երկիր։
Վարչապետը նշել է, որ մտադիր է երեք տարվա ընթացքում հանրաքվե անցկացնել։ Սակայն նա նշել է, որ միապետությունից հրաժարվելը երկրում սուր խնդիր չէ։
Անտիգուան և Բարբուդան պետություն է, որը գտնվում է Փոքր Անտիլյան կղզիների խմբի համանուն կղզիներում։ Երկիրը մտնում է Բրիտանական Ազգերի Համագործակցության մեջ, որը, բացի Մեծ Բրիտանիայից, ներառում է իր նախկին տիրապետություններից և գաղութներից շատերը։ Եղիսաբեթ II թագուհու մահից հետո նրա որդին՝ Չարլզ III-ը, դարձավ Համագործակցության ղեկավար և, համապատասխանաբար, Անտիգուայի և Բարբուդայի թագավորը։

Островное государство решило стать независимым от британской короны
Премьер-министр Антигуа и Барбуды Гастон Браун заявил, что намерен провести референдум о независимости от британской короны. О том, что островное государство решило стать республикой, он сообщил телеканалу ITV.
«Это решение не является проявлением неуважения к монархии. Оно не представляет собой акт враждебности и не демонстрирует разногласия между Антигуа и Барбудой и монархией», — подчеркнул Браун. Проведение референдума он назвал последним шагом, который завершит становление государства как действительно суверенной страны.
Премьер-министр указал, что намерен провести референдум в течение трех лет. Вместе с тем он отметил, что отказ от монархии не является острой проблемой в стране.
Антигуа и Барбуда — государство, расположенное на одноименных островах в группе Малых Антильских островов. Страна входит в Британское содружество наций, в котором помимо Великобритании состоят многие из ее бывших доминионов и колоний. Руководителем Содружества и, соответственно, королем Антигуа и Барбуды после смерти королевы Елизаветы II стал ее сын Карл III.