Բալակլեյում և Իզյումում ոչնչացվել է 2000 ուկրաինացի զինվոր. ՌԴ ՊՆ
ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կոնաշենկովը Բալակլեայից և Իզյումից «ԴԺՀ»-ի տարածք ռուսական զորքերի վերախմբավորման մասին իր հայտարարության մեջ հայտարարել է երեք օրվա ընթացքում ավելի քան 2000 ուկրաինացի զինվորականների, այդ թվում՝ օտարերկրյա վարձկանների ոչնչացման մասին։
Բացի այդ, ոչնչացվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի ավելի քան 100 միավոր զրահատեխնիկա և հրետանի։
Կոնաշենկովի խոսքով՝ ուկրաինական դիրքերին ավիացիայի, հրթիռային ուժերի և հրետանու օգտագործմամբ հզոր կրակային հարված է հասցվել «ռուսական զորքերին պատճառվելիք վնասը կանխելու համար»։
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ վերախմբավորումն իրականացվել է Դոնեցկի ուղղությամբ ուժերը կենտրոնացնելու նպատակով։

Минобороны: в Балаклее и Изюме уничтожено 2 тыс украинских военных
Официальный представитель Минобороны России генерал-лейтенант Игорь Конашенков в своем заявлении о перегруппировке российских войск из Балаклеи и Изюма на территорию ДНР сообщил об уничтожении в течение трех суток более 2 тыс тысяч украинских военных, включая иностранных наемников, воюющих за Киев.
Кроме этого было уничтожено более 100 единиц бронетехники и артиллерии ВСУ.
По словам Конашенкова, мощное огневое поражение с применением авиации, ракетных войск и артиллерии наносилось по украинским позициям "в целях недопущения ущерба российским войскам", которые выполняли маневры по перегруппировке.
Ранее Минобороны России заявляло, что перегруппировка была осуществлена для наращивания усилий на Донецком направлении.