Ռուսական զորքերը «շտապ լքել են Իզյումը». Ստրելկով
Սեպտեմբերի 10-ին ուկրաինացի զինվորականները հայտարարել են, որ ռուսները լքել են Իզյումը, Facebook-ում հայտնել է «Սվոբոդա» գումարտակի հրամանատար, մայոր Պետրո Կուզիկը։
Politics of the Country թելեգրամ-ալիքն էլ գրում է, որ եթե այս հաղորդագրությունը համապատասխանում է իրականությանը, ապա, նախ, Սլավյանսկի վրա հարձակման վտանգը գործնականում վերացված է, քանի որ պարզվում է, որ ռուսական բանակը լքել է Սևերսկի Դոնեցի աջ ափը, որտեղից պատրաստվում էր հարձակվել Սլավյանսկի և Կրամատորսկի վրա: Ռուսական զորքերը դեռևս մնում են Դոնեցի ձախ ափին գտնվող, Սլավյանսկին հարող տարածքներում, բայց այնտեղից դժվար է հարձակվել՝ գետի վրայով և աջ բարձր ափով: Երկրորդ՝ ռուսական բանակը նահանջում է դեպի արևելք... Ամենաակնառու լուծումը Օսկոլ գետի ձախ ափի և Սեվերսկի Դոնեցների երկայնքով պաշտպանության նոր գիծ կառուցելն է...: Երրորդ՝ ճակատամարտ Լիմանի համար. կարևոր կլինի, եթե ուկրաինական բանակին հաջողվի դա վերցնել, նշանակում է Դոնեցի ձախ ափին պաշտպանական գիծ ստեղծելու ծրագիրը կփլուզվի (Լիմանը գտնվում է ձախ ափին և խոշոր տրանսպորտային հանգույց է): Հնարավոր է, որ այդ պատճառով որոշվել է դուրս բերել ռուսական զորքերը Իզյումից՝ այս տարածքում պաշտպանությունն ուժեղացնելու նպատակով։
Հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին գնդապետ, Դոնբասի անջատական ​​բանակի նախկին հրամանատար Իգոր Ստրելկովը (Գիրկին) իր թելեգրամ-ալիքում հաստատել է աղբյուրներին հղումով, որ ռուսական զորքերը «շտապ լքել են Իզյումը»։
Ըստ Ստրելկովի՝ «հապճեպ նահանջը անխուսափելիորեն կհանգեցնի նահանջող զորքերի մեծ կորուստների:
Միևնույն ժամանակ, Ստրելկովը նշում է, որ չնայած դրան, «շրջափակված խմբի դուրսբերումը ռազմավարական առումով ճիշտ որոշում է, չնայած բոլոր կորուստներին։ Փրկված ստորաբաժանումներն ու կազմավորումները՝ վերակազմավորումից և համալրումից հետո, կրկին կկարողանան միանալ մարտին։

Украинские военные заявили, что россияне ушли из Изюма
Украинские военные 10 сентября заявили, что россияне покинули Изюм, об этом в Facebook сообщил командир батальона «Свобода» майор Петр Кузик.
Telegram-канал "Политика страны" пишет, что если это сообщение соответствует действительности, то во-первых, "практически ликвидируется... угроза наступления на Славянск. Так как получается, что армия РФ оставила правый берег Северского Донца, с которого готовилась наступать на Славянск и Краматорск. Российские войска ещё остаются в близлежащих к Славянску районах на левом берегу Донца, но с них наступать сложно – через реку и на высокий правый берег". Во-вторых, "российская армия отступает на восток... Самое очевидное решение – выстроить новую линию обороны по левому берегу реки Оскол и Северского Донца..." В-третьих, "важное значение будет иметь битва за Лиман – если украинской армии удастся его взять, значит план по созданию линии обороны на левом берегу Донца рухнет (Лиман находится на левом берегу и является крупным транспортным узлом). Не исключено, что и по этой причине из Изюма решили выводить российские войска, чтоб усилить оборону в этом районе".
Экс-полковник ГРУ и бывший командующий армией сепаратистов из Донбасса Игорь Стрелков (Гиркин) в своем телеграм-канале подтвердил, ссылаясь на источники, что российские войска "поспешно оставили Изюм".
По словам Стрелкова, "поспешное отступление неизбежно приведет к большим потерям отходящих войск в технике и снаряжении и – чувствительных – в людях. Брошены окажутся все накопленные на месте запасы – то есть после выхода из котла наши войска окажутся с острым дефицитом боеприпасов, ГСМ и всего необходимого, а значит не смогут немедленно вступить в бой".
Вместе с тем Стрелков отмечает, что несмотря на это, "вывод окруженной группировки – решение стратегически верное, несмотря на все сопутствующие потери. Сохраненные части и соединения – после реорганизации и пополнения – снова смогут вступить в бой".