ՌԴ հատուկ ներկայացուցիչն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորումը
Ուրբաթ, 09 սեպտեմբերի, 2022 թ., 20:06
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը բանակցություններ են վարել․ հաղորդում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Դիվանագետները քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, մտքեր են փոխանակել ռուս-ադրբեջանական երկկողմ օրակարգի, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, այդ թվում՝ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման տարբեր ասպեկտների, ձեռնարկված քայլերի, վստահության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների, ինչպես նաև՝ մտքեր փոխանակել այս գործընթացների հեռանկարների վերաբերյալ։ Բացի այդ, Բայրամովը և Խովաևը կարևորել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարությունները, ինչպես նաև կարգավորման շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու համար։

Глава МИД Азербайджана и спецпредставитель главы МИД РФ обсудили нормализацию азербайджано-армянских отношений
Пятница, 09 Сентября, 2022 года, 20:06
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов и специальный представитель главы МИД России по нормализации азербайджано-армянских отношений Игорь Ховаев провели переговоры, об этом сообщает пресс-служба азербайджанского внешнеполитического ведомства.
Дипломаты обсудили процесс нормализации отношений Еревана и Баку, обменялись мнениями по вопросам двусторонней российско-азербайджанской повестки, о текущей ситуации в регионе, в том числе различных аспектах нормализации азербайджано-армянских отношений, сделанных шагах, о работе, выполненной в области мер по созданию доверия, а также о дальнейших перспективах.
Кроме того, Байрамов и Ховаев подчеркнули важность полного выполнения трехсторонних заявлений, подписанных лидерами России, Азербайджана и Армении, а также соглашений, достигнутых в рамках нормализации, для обеспечения мира и безопасности в регионе.