Մահացել է Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ը
Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ը մահացել է 97 տարեկան հասակում, հայտարարել է Բուքինգհեմյան պալատը։
«Թագուհին խաղաղությամբ կնքել է մահկանացուն Բալմորալ ամրոցում այսօր կեսօրին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հինգշաբթի Բուքինգհեմյան պալատը հայտնել է, որ բժիշկներն անհանգստացած են Եղիսաբեթ II-ի առողջական վիճակով և խորհուրդ են տվել, որ նա գտնվի բժիշկների հսկողության տակ: Ավելի ուշ նրա բոլոր երեխաները եկել են թագուհու մոտ։
Եղիսաբեթ II-ը՝ թագավոր Ջորջ VI-ի և լեդի Էլիզաբեթ Բոուս-Լիոնի ավագ դուստրն է, ծնվել է 1926 թվականի ապրիլի 21-ին Լոնդոնում։ 1936 թվականին, հոր գահ բարձրանալուց հետո, Եղսաբեթը դարձել է բրիտանական թագի ժառանգորդը։ Նա կրթություն է ստացել տանը, իսկ 1945 թվականին ընդունվել է Օժանդակ տարածքային ծառայություն՝ բրիտանական բանակի իգական դիվիզիա, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վերջում ստացել է կրտսեր հրամանատարի կոչում։
1947 թվականին տեղի է ունեցել Եղիսաբեթի և Հունաստանի և Դանիայի արքայազն Ֆիլիպի հարսանիքը: Վերջինը հրաժարվել է բոլոր տիտղոսներից, ընդունել բրիտանական քաղաքացիություն և ստացել Էդինբուրգի դուքսի կոչում։ Ամուսնության մեջ նրանք ունեցել են չորս երեխա՝ Չարլզը՝ Ուելսի արքայազնը, արքայադուստր Աննան, արքայազն Էնդրյուն՝ Յորքի դուքսը և արքայազն Էդվարդը՝ Ուեսեքսի կոմսը:
1952 թվականին, հոր մահից հետո, Եղիսաբեթ II-ը դարձավ Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության թագուհի, Համագործակցության 15 թագավորությունների կառավարիչ և բուն Համագործակցության ղեկավար, Անգլիկան եկեղեցու ղեկավար և ԶՈՒ Գերագույն գլխավոր հրամանատար։ Բրիտանական գահի իրավահաջորդության կարգի համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիայի հաջորդ ղեկավարը կլինի նրա որդին՝ Չարլզը՝ Ուելսի արքայազնը։ Նա այս տարի դառնում է 74 տարեկան։

Четверг, 08 Сентября, 2022 года, 21:38
В Букингемском дворце в четверг заявили, что врачи обеспокоены состоянием здоровья Елизаветы II и рекомендовали ей находиться под медицинским наблюдением. Позже к королеве прибыли все ее дети.
Елизавета II — старшая дочь короля Георга VI и леди Елизаветы Боуз-Лайон — родилась 21 апреля 1926 года в Лондоне. В 1936 году после вступления отца на престол Елизавета стала наследницей британской короны. Получила домашнее образование, а в 1945 году поступила во вспомогательную территориальную службу — женское подразделение британской армии, по окончании Второй мировой войны имела звание младшего командира.
В 1947 году состоялась свадьба Елизаветы и принца Греческого и Датского Филиппа, который отказался от всех титулов, принял британское подданство и получил титул герцога Эдинбургского. В браке у них родилось четверо детей: Чарльз, принц Уэльский, принцесса Анна, принц Эндрю, герцог Йоркский и принц Эдвард, граф Уэссекский.
В 1952 году после смерти отца Елизавета II стала королевой Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, правителем 15 королевств Содружества и главой самого Содружества, главой Англиканской церкви и главнокомандующим вооруженными силами. Согласно порядку наследования британского престола, следующим главой Великобритании станет ее сын Чарльз, принц Уэльский. В этом году ему исполняется 74 года.