ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահը կժամանի Հայաստան
Կովկասի հարցերով բանակցություններում ԱՄՆ պետքարտուղարի գլխավոր խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը այս շաբաթ կայցելի Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է պետդեպի փոխխոսնակ Վեդանթ Պատելը՝ ընդգծելով, որ սա նոր պաշտոնում Ռիքերի առաջին այցը կլինի տարածաշրջան։
«Մենք ակնկալում ենք, որ սա տարածաշրջան կատարվելիք պարբերական այցերից առաջինը կլինի։ Նա այս երեկո մեկնում է ու կլինի Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում։ Բոլոր երեք երկրներում հանդիպելու է բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու տարածաշրջանին առնչվող հիմնական հարցերը, ինչպես նաև որոնելու ուղիներ՝ աջակցելու գործընկերներին ու ուղղակիորեն և կառուցողական ներգրավվելու՝ հանուն հրատապ խնդիրների լուծման և տարածաշրջանային հետագա համագործակցության»,- ասել է Պատելը։

Новый сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США посетит Армению
На этой неделе Армению посетит главный советник госсекретаря США в переговорах по вопросам Кавказа, сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Филип Рикер.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, подчеркнув, что это будет первый визит Рикера в регион в новой должности.
«Мы рассчитываем, что это будет первый из регулярных визитов в регион. Он выезжает сегодня вечером и будет в Армении, Грузии и Азербайджане. Он встретится с высокопоставленными официальными лицами во всех трех странах, чтобы обсудить ключевые вопросы, касающиеся региона, а также найти способы содействия партнерам и прямого и конструктивного взаимодействия для решения насущных вопросов и дальнейшего регионального сотрудничества»,- сообщил Ведант Патель.