Իռլանդիան 405 մլն եվրոյով տուգանել է Instagram-ին. վերջինը կբողոքարկի
Իռլանդիայի իշխանությունները որոշել են ռեկորդային՝ 405 մլն եվրո տուգանք սահմանել Instagram-ի համար, հայտնում է Reuters-ը: Նշվում է, որ տուգանքի պատճառը տվյալների պաշտպանության մասին ԵՄ օրենքի (GDPR) խախտումն է անչափահասների անձնական տվյալների մշակման ընթացքում, որը ցույց է տվել դեռ 2020-ին սկսված հետաքննությունը։ Սոցցանցը թույլ է տվել 13-17 տարեկան դեռահասներին բիզնես-օգտահաշիվներ ստեղծել, ինչի հետևանքով նրանց կոնտակտային տվյալները հանրային են դարձել։
Meta-ն, որին պատկանում է Instagram-ը, Reuters-ին հայտնել է, որ ավելի քան մեկ տարի առաջ թարմացրել է սոցցանցի ֆունկցիոնալությունը՝ GDPR-ի պահանջներին համապատասխանելու համար: Ընկերությունը մտադիր է բողոքարկել Իռլանդիայի իշխանությունների որոշումը։

Reuters: Ирландия оштрафовала Instagram на €405 млн
Власти Ирландии приняли решение наложить на Instagram штраф в размере €405 млн. Об этом сообщает агентство Reuters. В издании назвали данную сумму рекордной.
Причиной штрафа стали нарушения закона о защите данных в ЕС (GDPR) при обработке личной информации несовершеннолетних, на которые указало начавшееся в 2020 году расследование. Instagram позволяла детям в возрасте от 13 до 17 лет заводить бизнес-аккаунты, что делало их контактную информацию по умолчанию общедоступной. Также соцсеть обвиняют в других эпизодах раскрытия личной информации подростков.
В Meta, которой принадлежит Instagram, изданию Reuters заявили, что более года назад обновили функционал соцсети в соответствии требованиям GDPR в отношении обработки персональных данных несовершеннолетних пользователей. В компании намерены обжаловать решение ирландских властей.