««Խաղաղության պայմանագիրը» հայկական կողմի համար հանդիսանալու է համապարփակ կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ». Աբովյան
Երկուշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2022 թ., 14:48
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Պետք է հստակ հասկանալ, որ, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագիրը», ըստ էության, հանդիսանալու է հայկական կողմի համար համապարփակ կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ։
Այսինքն՝ հանդիսանալու է որպես իրավական հիմք, որպեսզի հենց մեր ձեռքերով լեգիտիմացվի Արցախի Հանրապետության կազմաքանդումը և Հայաստանի Հանրապետության մասնատումը։
Կարելի է փաստել, որ «խաղաղության պայմանագիրը» ոչ թե բացելու է «խաղաղության դարաշրջան», այլ հակառակը՝ Հայաստանը երաշխավորված ստանալու է մի իրավիճակ, որն անխուսափելի բելերու է Հայաստանի տարածքների կորստի՝ հօգուտ թուրք-ադրբեջանական տեռորիստական ոհմակի և հանդիսանալու է հիմք ապագա պատերազմի։
Բոլոր նրանք, ովքեր պնդում են, որ «խաղաղության պայմանագիր» կնքելուց հետո Ադրբեջանն ստանձնելու է «թղթով» պարտավորություններ կասեցնել իր հակահայկական նկրտումները, լտկիաբար ստում են և այդ պնդումների հեղինակների ճակատին կարող եք հանգիստ «ճպացնել» երկու փաստ։
1. Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը ԲԱԶՄԱԹԻՎ անգամ հայտարարել է, որ իրենց համար առաջնայինը հանդիսանում է ուժի գործոնը և իրենք ոչ մի միջազգային «փաստաթուղթ» չեն հաշվի առնելու իրենց «պետական» շահերն առաջ մղելու համար։
2. Ադրբեջանը շատ հանգիստ փաստացի չեղարկել է 2020թ. թվականի նոյեմբերի 10 համաձայնագիրը և խախտել է այդ «փասթաղթի» գրեթե բոլոր դրույթները և... հանգիստ մարսել է։ Շարունակելի...»:

Арман Абовян: «Мирное соглашение» станет, по сути, документом всеобъемлющей капитуляции для армянской стороны
Понедельник, 05 Сентября, 2022 года, 14:48
Бывший депутат НС Арман Абовян на своей странице в Facebook пишет: «Необходимо четко понимать, что так называемое «мирное соглашение» станет, по сути, документом всеобъемлющей капитуляции для армянской стороны.
Иными словами, послужит правовой основой для легитимации распада Республики Арцах и раскола Республики Армения нашими собственными руками.
Можно констатировать, что «мирное соглашение» не откроет «эпоху мира», а наоборот, Армении будет гарантирована ситуация, которая неизбежно приведет к территорий Армении в пользу турецко-азербайджанской террористической группировки и послужит основой для будущей войны.
Все те, кто утверждает, что после заключения «мирного соглашения» Азербайджан возьмет на себя написанные «на бумаге» обязательства по прекращению своих антиармянских амбиций, нагло лгут и можно легко «налепить» на лоб авторам этих утверждений два факта:
1) Лидер Азербайджана Ильхам Алиев НЕОДНОКРАТНО заявлял, что для них превыше всего фактор силы, и они не будут учитывать ни один международный «документ» для продвижения своих «государственных» интересов.
2) Азербайджан фактически очень спокойно отменил соглашение от 10 ноября 2020 и нарушил почти все положения этого «документа» и... спокойно это переварил. Продолжение следует...».