«Խաղաղության պայմանագիրը հիմնված է լինելու Բաքվի առաջարկած ու Երևանի կողմից ընդունված հինգ սկզբունքների վրա». Ալիև
Շաբաթ, 03 սեպտեմբերի, 2022 թ., 10:06
Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները գործնական բանակցություններ կվարեն «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ՝ հիմնված Բաքվի առաջարկած ու Երևանի կողմից ընդունված հինգ սկզբունքների վրա, գրում է Интерфакс-Азербайджан-ը: «Այդ հինգ սկզբունքները ներառում են երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչում, տարածքային պահանջներից փոխադարձ հրաժարում, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, սահմանների սահմանազատում և հաղորդակցությունների բացում։ Հայաստանի վարչապետն ընդունել է այս սկզբունքները»,- Իտալիայում լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет основан на пяти принципах, предложенных Баку и принятых Ереваном - Алиев
Суббота, 03 Сентября, 2022 года, 10:06
Ильхам Алиев заявил, что министры иностранных дел Азербайджана и Армении проведут практические переговоры по ''мирному договору'' на основе пяти принципов, предложенных Баку и принятых Ереваном. "Эти пять принципов включают признание территориальной целостности обеих стран, взаимный отказ от любых территориальных претензий, неприменение силы или угрозы силой, делимитация границ и открытие коммуникаций. Данные принципы были предложены Азербайджаном Армении, и премьер-министр Армении принял их. Это было вновь подтверждено на нашей встрече в Брюсселе два дня назад", - сказал Алиев журналистам в Италии в пятницу.