Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ Նիկոլ Փաշինյանը նուրբ զգացումներ ունի. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Պատերազմից հետո Ջալալ Հարությունյանը նույնպես հարցաքննվել է թշնամու վերահսկողության տակ անցած Հադրութ տեղափոխված և շրջափակման արդյունքում զոհված կամ անհետ կորած 72 զինծառայողներին առնչվող քրեական գործով: Զինծառայողների ծնողները պնդում էին, որ նրան պետք է մեղադրանք առաջադրվի, քանի որ Հարությունյանն է հրամանը տվել։ Թերևս դա էր պատճառը, որ երեկ Ջալալին մեղադրանք առաջադրվեց, բայց նա չձերբակալվեց:
Քննչական կոմիտեն հաղորդեց, որ «սեպտեմբերի 2-ին Ջ. Հ-ին երկու դրվագով մեղադրանք է ներկայացվել 2003թ․ ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին՝ Զինվորական պաշտոնեական անփութությունը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց են ընտրվել բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը: Որոշ տեղեկություններով, Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ Նիկոլ Փաշինյանը նուրբ զգացումներ ունի, և դրանք առաջացել են 2016 թվականին, երբ ապրիլյան պատերազմից մոտ մեկ ամիս անց ՔՊ ջոկատը մեկնել էր ինժեներական աշխատանքներ իրականացնելու, և նրանց տեղակայել էին Ջալալ Հարությունյանի ղեկավարած զորամասում: Նկատենք, որ եթե մեղքի դասակարգում իրականացնենք, հստակ է, որ ամենամեծ մեղքը՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարից հետո, Արցախի ՊԲ հրամանատարինն է, ով չի կարողացել պատերազմի հենց առաջին փուլում ճիշտ մարտավարություն ընտրել»:

«Грапарак»: Никол Пашинян питает нежные чувства к Джалалу Арутюняну
Газета «Грапарак» пишет: «После войны Джалал Арутюнян также допрашивался по уголовному делу относительно 72 погибших или пропавших без вести военнослужащих, которые были переведены в Гадрут, уже находившийся под контролем врага. Родители военнослужащих настаивали на привлечении его к уголовной ответственности, поскольку приказ отдал Арутюнян. Возможно, именно поэтому Джалалу вчера предъявили обвинение, но не арестовали.
Следственный комитет сообщил, что «2-го сентября 2022 года Дж.А. по двум эпизодам предъявлено обвинение по части 3-ей статьи 376-й принятого 18-го апреля 2003 года Уголовного кодекса Армении (соответствует части 3-ей статьи 550-й действующего УК) (воинская служебная халатность – ред.). В тот же день в его отношении в качестве меры пресечения избран запрет на отсутствие и прекращение полномочий».
По некоторым данным, Никол Пашинян питает нежные чувства к Джалалу Арутюняну, и возникли они в 2016 году, когда примерно через месяц после апрельской войны отряд ГД выехал на выполнение инженерных работ, и они были переброшены в воинскую часть во главе с Джалалом Арутюняном. Отметим, что если провести классификацию грехов, то четко видно, что самый большой грех, после главнокомандующего, лежит на командующем Вооруженными Силами Арцаха, который не смог выбрать правильную тактику на самом первом этапе войны».