Ուկրաինական դատարանը բռնագրավել է Եվտուշենկովի ունեցվածքը
Ուկրաինայում կայացել է Ռուսաստանի քաղաքացու ունեցվածքի բռնագրավման վերաբերյալ առաջին դատական որոշումը։ Այսօր Բարձրագույն հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորների խորհուրդը բավարարել է Ուկրաինայի արդարադատության նախարարության հայցերը և որոշում է կայացրել գանձել ռուս գործարար Վլադիմիր Եվտուշենկովի ունեցվածքը հօգուտ պետության։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պատժամիջոցներ էր կիրառել Եվտուշենկովի նկատմամբ։
Արդյունքում Ուկրաինայի տարածքում Եվտուշենկովից առգրավվել է 17 անշարժ գույք և մի քանի ուկրաինական ընկերությունների բաժնետոմսեր։
Ուկրաինայի արդարադատության նախարարությունը կարծում է, որ Եվտուշենկովը մի շարք ընկերությունների սեփականատեր է, որոնք զբաղվում են ռուսական բանակի համար անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ։

Украинский суд конфисковал имущество Евтушенкова
На Украине вынесено первое судебное решение о конфискации имущества гражданина России. Сегодня коллегия судей Высшего антикоррупционного суда удовлетворила исковые требования Минюста Украины и приняла решение взыскать в пользу государства активы российского бизнесмена Владимира Евтушенкова.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский наложил на Евтушенкова санкции.
В результате на территории Украины у Евтушенкова были конфискованы 17 объектов недвижимости и доли в нескольких украинских фирмах.
Минюст Украины считает, что Евтушенков является владельцев ряда компаний, которые участвуют в производстве беспилотников для российской армии.