Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ. «Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսանողներ, հարգելի մանկավարժներ և ծնողներ, շնորհավորում եմ բոլորիդ սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ: Յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա մեկնարկ յուրովի առանձնահատուկ ու պարտավորեցնող է բոլորիս համար: Արդի փոփոխությունների ժամանակաշրջանում գիտելիքն ու կրթությունն են այն հիմնական հենասյուները, որոնցով մարդը, հասարակություններն ու պետությունները պետք է կարողանան հաղթահարել ամենատարբեր մարտահրավերներն ու խնդիրները:
Սիրելի՛ առաջին դասարանցիներ և առաջին կուրսեցիներ, առանձնահատուկ ուզում եմ ձեզ մաղթել խաղաղ ընթացք ձեր կյանքի այս նոր փուլում, որտեղ պետք է սովորեք, գիտելիք ու փորձ ձեռք բերեք և հարստացնեք մեր հանրության մտավոր ներուժը, որը ոչ միայն մեր պետության զարգացման ու հզորացման առաջնային գրավականներից մեկն է, այլև մեր հասարակության ու քաղաքացիների բարեկեցության նախապայմանը:
Առանձնահատուկ շնորհավորանքներ եմ հղում նաև բոլոր ուսուցիչներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին, մաղթում հաջողություններ ձեր բարդ և պատասխանատու աշխատանքում: Ձեր ուսերին են դրված ոչ միայն զուտ աշխատանքային կամ մասնագիտական պարտականությունները, այլև սերունդներին որակյալ կրթություն տալու շնորհիվ գիտակից և արժանապատիվ քաղաքացի ձևավորելու պատասխանատվությունը:
Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ, մի՛ մոռացեք, որ գիտելիքը ձեր ապագան է, ճանապարհը դեպի մեծ կյանք։ Այն ձեզ հնարավորություն կտա գտնել ձեր տեղը ժամանակակից աշխարհում, դառնալ մեր երկրի արժանավոր քաղաքացիներ և հայրենասերներ։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ»:

Поздравительное послание Президента Ваагна Хачатуряна по случаю Дня знаний и письменности
Начало каждого учебного года по-особому своеобразно и обязывающе для всех нас. В нынешнюю эпоху д перемен знания и образование являются той основной опорой, при помощи которой люди, общества и государства должны суметь преодолеть самые разные вызовы и проблемы.
Дорогие первоклассники и первокурсники!
Особо хочу пожелать вам мира на этом новом этапе вашей жизни, когда вы должны учиться, обретать знания и опыт, обогащать интеллектуальный потенциал нашей общественности, что является не только одним из первоочередных залогов развития и укрепления нашего государства, но и предпосылкой благополучия нашего общества и граждан.
Особые поздравления адресую также всем учителям и профессорско-преподавательскому составу, желаю успехов в вашей сложной и ответственной работе. На ваши плечи возложены не только чисто трудовые или профессиональные обязанности, но и ответственность формировать сознательных и достойных граждан, предоставляя поколениям качественное образование.
Дорогие ученики и студенты!
Не забывайте, что знания – ваше будущее, ваша дорога в большую жизнь. Это даст вам возможность найти своё место в современном мире, стать достойными гражданами и патриотами нашей страны.