ԵՄ-ն ռուսներին վիզաներ կտրամադրի, բայց՝ նոր պայմաններով
ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները չեն կարողացել համաձայնության գալ ռուսների համար շենգենյան վիզա տրամադրելու արգելքի շուրջ։ Վիզաները կշարունակվեն տրամադրվել, սակայն երկրները կչեղարկեն Ռուսաստանի հետ դրանց պարզեցված տրամադրման համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն, գրում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ եվրոպացի նախարարները չեն կարողացել համաձայնության գալ Ռուսաստանի քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման ամբողջական արգելքի շուրջ, քանի որ շատերը դեմ են եղել դրան։ Փոխարենը եվրոպացի արտգործնախարարները համաձայնել են չեղարկել 2007 թվականին Ռուսաստանի հետ վիզաների դյուրացման համաձայնագիրը։
Սա նշանակում է, որ ռուսները կկարողանան ստանալ Շենգեն, սակայն դիմումի համար նրանց ավելի շատ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ, վիզայի մշակման ժամկետը կավելացվի, իսկ վիզայի վճարը 35 եվրոյից կհասցվի 80 եվրոյի։ Այս որոշումը փոխզիջումային դարձավ եվրոպական պետությունների համար։

ЕС: россиянам будут выдавать визы, но на новых условиях
Министры иностранных дел Евросоюза не смогли согласовать запрет на выдачу шенгенских виз россиянам. Визы по-прежнему будут выдаваться, однако страны отменят соглашение с Россией об их упрощенной выдаче. Об этом заявил глава МИД Венгрии Петер Сийярто, пишет Reuters.
По его словам, европейские министры не смогли договориться о полном запрете на выдачу виз гражданам России, так как многие выступили против. Вместо этого главы европейских МИД договорились отменить действие соглашения 2007 года об облегчении визового режима с Россией.
Это значит, что россияне смогут получать «шенген», однако им потребуется больше документов для заявки, срок обработки виз будет увеличен, а визовый взнос будет повышен с €35 до €80. Это решение стало компромиссным для европейских государств.