Սերբիան ադրբեջանական նավթ կգնի
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել է, որ Բելգրադն այլընտրանք է փնտրում ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներին։ Reuters-ին տված հարցազրույցում Սերբիայի ղեկավարը նշել է, որ երկիրը պատրաստվում է նավթ գնել Վենեսուելայից, իսկ ածուխ՝ Ինդոնեզիայից։
«Մենք կվերցնենք իրաքյան նավթը։ Կփորձեմ բանակցել նաև Վենեսուելայի հետ: Մենք պատրաստ ենք վառելիք ներկրել ցանկացածից: Մենք բծախնդիր չենք»,- ասել է Վուչիչը։
Բելգրադը նախատեսում է հաջորդ տարի նավթ գնել նաև Ադրբեջանից։ Երկրի պահեստարաններում գազի պաշարներն այժմ առավելագույնս ավելացվել են, և դրանք միանշանակ պետք է բավարարեն 2 ամսվա համար, կարծում է Վուչիչը։ Բացի այդ, քաղաքական գործիչը հայտարարել է Սերբիայի ցանկության մասին՝ Չինաստանից և Ինդոնեզիայից մոտ 2 մլն տոննա ածուխ գնել ջերմաէլեկտրակայանների համար, որոնք արտադրում են երկրում էլեկտրաէներգիայի մոտ 70%-ը։

Сербия будет закупать азербайджанскую нефть
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что Белград находится в поисках альтернативы российским энергоресурсам. В интервью Reuters сербский лидер отметил, что страна собирается закупать нефть в Венесуэле, а уголь — в Индонезии.
«Мы будем брать иракскую нефть. Также я попытаюсь договориться с Венесуэлой. Мы готовы импортировать топливо у кого угодно. Мы не привередливы», — сказал Вучич.
В следующем году Белград также планирует покупать нефть у Азербайджана. Запасы газа в хранилищах страны сейчас увеличены до максимума и их точно должно хватить на 2 месяца, считает Вучич. Кроме того, политик заявил о желании Сербии закупить около 2 млн тонн угля у Китая и Индонезии для ТЭЦ, которые производят около 70% электричества в стране.