«Եթե Ադրբեջանը չի կատարում միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները, ինչո՞ւ է Փաշինյանը կյանքի կոչում Ալիևի պահանջները»․ Թ. Թովմասյան
Չորեքշաբթի, 24 օգոստոսի, 2022 թ., 13:12
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքը, Եռակողմ հայտարարության դրույթները․ ԱՀԱԶԱՆԳ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆԸ
Ադրբեջանի հանցավոր վարչակազմը հերթական անօրինական որոշմամբ 2022թ․ հունվարից արգելել է Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի շրջաններում անհայտ կորած հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մարմինների որոնողական աշխատանքները՝ փորձելով հոգեկան տառապանքներ պատճառել համայն հայությանը։
2020թ․ նոյեմբերի 10-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների հայտարարություններով ամրագրված է առաջնային կարևորություն ունեցող հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորումը, այդ թվում՝ «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակումը»: Սակայն Ադրբեջանը հերթական անգամ միակողմանիորեն ոտնահարում է միջպետական պայմանավորվածությունները՝ միաժամանակ հարվածելով նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար նորմերին, որոնք ամրագրված են «Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին» Ժնևի 1949թ. չորս կոնվենցիաներում և «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիաներին կից՝ Ժնևի՝ 1977 թվականի լրացուցիչ արձանագրությամբ, երկու լրացուցիչ արձանագրություններով, որոնք զինված հակամարտության ժամանակ մարդու պաշտպանությանն ուղղված կանոնների համակարգ են։
Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան անդամ պետությունների միջև ստեղծում է փոխադարձ նախաձեռնությունների և օբյեկտիվ պարտավորությունների համակցություն, և գործում է փոխադարձության սկզբունքը: Ակնհայտ է միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների կատարման հրամայականը, ուստի հերթական դիմումներս եմ ուղղում միջազգային գործընկերներիս՝ դատապարտելու Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագիծը և ձեռնարկելու համապատասխան միջոցառումներ՝ ի պաշտպանություն անհայտ կորած հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց, նրանց ընտանիքների հիմնարար իրավունքների։
Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագիծը օբյեկտիվ հարց է առաջացնում․ եթե Ադրբեջանը չի կատարում նույնիսկ միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները, ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը կյանքի կոչում Ի․Ալիևի պահանջները։ Ադրբեջանի կողմից այս հումանիտար պահանջների չկատարումն իրականում ընդդիմանալու և պահանջատիրոջ դիրքերից հանդես գալու հնարավորություն է ընձեռում՝ ի պաշտպանություն հումանիտար իրավունքի։ Սակայն Նիկոլ Փաշինյանն անհասկանալի դրդապատճառներով չի անում»։

Тагуи Товмасян: Если Азербайджан не выполняет даже требования Международного Гуманитарного Права, то почему Никол Пашинян приводит в исполнение требования Алиева
Среда, 24 Августа, 2022 года, 13:12
Азербайджан грубо нарушает Международное Гуманитарное Право, положения Трехстороннего Заявления: ТРЕВОГА ДЛЯ МЕЖДУНАРОДНОЙ ОБЩЕСТВЕННОСТИ
Криминальная управляющая администрация Азербайджана своим очередным незаконным решением с января 2022 года запретил поиск тел пропавших без вести армянских военнослужащих и мирных жителей в оккупированных Азербайджаном районах Арцаха, стремясь причинить всем армянам душевные страдания.
Заявлениями лидеров Армении, России и Азербайджана от 10 ноября 2020 года и 11 января 2021 года предусматривается безотлагательное решение первостепенных гуманитарных вопросов, включая «обмен военнопленными, заложниками и другими задержанными лицами и телами погибших». Однако Азербайджан в очередной раз в одностороннем порядке нарушает межгосударственные договоренности, а также основополагающие нормы Международного Гуманитарного Права, закрепленные в четырех конвенциях Женевской конвенции 1949 года «О защите жертв войны» и Женевских конвенциях от 12 августа 1949 г. «О защите жертв международных вооруженных конфликтов» с дополнительным протоколом 1977 г., двумя дополнительными протоколами, представляющими собой систему правил защиты человека во время вооруженного конфликта.
«Европейская конвенция по правам человека» создает сочетание взаимных инициатив и объективных обязательств между государствами-членами, и применяется принцип взаимности. Необходимость выполнения положений международного гуманитарного права очевидна, поэтому я в очередной раз обращаюсь к своим международным партнерам Посольство России в Армении с призывом осудить данное преступное поведение Азербайджана и принять соответствующие меры в защиту основных прав пропавших без вести армянских военнослужащих и гражданских лиц и их семей.
Подобное преступное поведение Азербайджана вызывает объективный вопрос: если Азербайджан не выполняет даже требования Международного Гуманитарного Права, то почему Никол Пашинян приводит в исполнение требования И.Алиева. Невыполнение Азербайджаном этих гуманитарных требований фактически предоставляет возможность противостоять, а также действовать с позиции защитника гуманитарного права. Однако Никол Пашинян по непонятным причинам этого не делает.