ԱՄՆ-ն Ուկրաինա կտեղափոխի Switchblade 600 առաջադեմ կամիկաձե ԱԹՍ-ներ
2022 թվականի սեպտեմբերին ԱՄՆ իշխանությունները պատրաստվում են պայմանագիր կնքել 10 առաջադեմ Switchblade 600 անօդաչու թռչող սարքերի՝ Ուկրաինային փոխանցման վերաբերյալ՝ նրա զինված ուժերի կարիքների համար։ Այս մասին հայտնում է Defense News-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ ռազմական գերատեսչության մամուլի ծառայությանը։
Հատկանշական է, որ այս ռազմական օգնության մասին հայտարարվել է 5 ամիս առաջ։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հույս ունի, որ 30 օրվա ընթացքում կկարողանան պայմանավորվել AeroVironment ընկերության հետ, որը կամիկաձե անօդաչու սարքեր է արտադրում։ Դրանից հետո անօդաչու թռչող սարքեր կարտադրվեն ու կառաքվեն Ուկրաինա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային է փոխանցել Switchblade 300 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք ավելի փոքր են և ունեն ավելի փոքր հեռահարություն։ Switchblade 300-ը շարժվում է 10 կմ և պարեկում 10 րոպե: Switchblade 600-ի համար այս ցուցանիշը կազմում է համապատասխանաբար 40 կմ և 40 րոպե:

США собрались передать Украине усовершенствованные беспилотники-камикадзе Switchblade 600
В сентябре 2022 года власти США собираются заключить контракт на передачу Украине для нужд ее вооруженных сил 10 усовершенствованных беспилотных летательных аппаратов Switchblade 600. Об этом сообщает Defence News, ссылаясь на пресс-службу американского военного ведомства.
Примечательно, что данная военная помощь Киеву была анонсирована еще 5 месяцев назад. В Министерстве обороны США надеются, что за 30 дней смогут договориться с компанией AeroVironment, производящей дроны-камикадзе. После этого БПЛА начнут производить и поставлять Украине.
Напомним, что ранее США передали Украине дроны-камикадзе Switchblade 300, которые отличаются меньшим размером и радиусом действия. Switchblade 300 перемещаются на 10 км и барражируют 10 минут. У Switchblade 600 этот показатель равен 40 км и 40 минутам соответственно.