Ռուսաստանը խնդրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ է հրավիրել
Ռուսաստանն օգոստոսի 23-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ է խնդրել՝ կապված Զապորոժյեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) շուրջ «ուկրաինական շարունակվող սադրանքների» հետ։ Այս մասին հայտարարել է կազմակերպությունում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին խնդրել են ելույթ ունենալ: Հանդիպումը նախատեսված է օգոստոսի 23-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը 22:00-ին»,- ասել է Պոլյանսկին:
Պոլյանսկին հավելել է, որ «հաջորդ օրը... կլինի ևս մեկ հանդիպում Ուկրաինայի հարցով, որը խնդրել են արևմտյան երկրները... Իհարկե, միջազգային անվտանգության հարցերով (Անվտանգության խորհրդի) հանդիպումն առանց ուկրաինական թեմաների չի անցնի»:

Россия запросила срочное заседание Совбеза ООН
Россия запросила на 23 августа проведение срочного заседания Совета Безопасности ООН в связи "с непрекращающимися украинскими провокациями" вокруг Запорожской АЭС" (ЗАЭС). Об этом сообщил в понедельник в своем Telegram-канале первый заместитель постоянного представителя РФ при организации Дмитрий Полянский.
"Попросили выступить на нем генсека ООН Антониу Гутерриша. Заседание назначено на 22:00 мск 23 августа", - отметил Полянский.
Полянский добавил, что "на следующий день... пройдет еще одно заседание по Украине, которое запросили западные государства... Наверняка не обойдется без украинской тематики и сегодня на заседании [Совета Безопасности] по международной безопасности".