«Պուտինն ուզում էր ֆլոմաստերով գծել Եվրոպայի քարտեզի վրա՝ ասելով՝ սա իմն է, սա ձերն է». Օլաֆ Շոլց
Գերմանական Die Welt պարբերականը հոդված է հրապարակել, որում հայտնում է, որ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, նախքան հատուկ գործողության մեկնարկը, բանակցությունների ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին վստահեցրել է, որ Ուկրաինան չի անդամակցի ՆԱՏՕ-ին առաջիկա 30 տարում։
Շոլցը հերքել է այն մեղադրանքները, թե ՆԱՏՕ-ի երկրները թքած ունեն Ռուսաստանի անվտանգության շահերի վրա։
«ՆԱՏՕ-ն երբեք վտանգ չի ներկայացրել Ռուսաստանի համար»,- ասել է Շոլցը։
Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ Ռուսաստանի նախագահը մտադիր է եղել «ֆլոմաստերով նկարել Եվրոպայի քարտեզի վրա ու ասել՝ սա իմն է, սա ձերն է»:
Շոլցը հավելել է, որ աբսուրդ է համարում Ուկրաինայի դեմ հատուկ գործողություն իրականացնելու գաղափարը, այն պատճառաբանությամբ, թե այն կարող էր վտանգ ներկայացնել Ռուսաստանի համար՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի ապառազմականացումը հատուկ գործողության ընթացքում անհրաժեշտ է, քանի որ Կիևը նախատեսում է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, ձեռք բերել միջուկային զենք և փորձել ուժով վերադարձնել Ղրիմը։

Die Welt: Шольц зимой обещал Путину 30-летний внеблоковый статус Украины
Немецкое издание Die Welt опубликовало материал, в котором сообщает о том, что канцлер Германии Олаф Шольц перед началом спецоперации заверял президента России Владимира Путина на переговорах в том, что вступление Украины в НАТО не произойдет в ближайшие 30 лет.
Шольц отверг обвинения в том, что страны НАТО не заботились об интересах безопасности России.
"НАТО никогда не представляло угрозы для России", - приводит издание слова Шольца.
Канцлер Германии отметил, что у президента России была идея "провести фломастером по европейскому ландшафту, а затем сказать: «Это мое, а это ваше»".
Шольц добавил, что считает абсурдной идею провести спецоперацию против Украины из-за того, что она могла представлять опасность России, как член НАТО.
Напомним, что ранее президент России Владимир Путин заявлял, что демилитаризация Украины в ходе спецоперации необходима, так как Киев планирует вступить в НАТО, обрести ядерное оружие и попробовать вернуть Крым силой.
В свою очередь министр обороны России Сергей Шойгу накануне заявил, что освоение украинской территории Североатлантическим альянсом и курс Киева на вступление в НАТО создало "неприемлемые угрозы безопасности России" и на этом фоне верховный главнокомандующий "принял единственно верное решение о проведении специальной военной операции".