ԱՄՆ պետդեպը վերահաստատել է ԼՂ խնդրի հետ կապված բոլոր հարցերը բանակցային ճանապարհով կարգավորելու անհրաժեշտությունը
1684
Հինգշաբթի, 18 օգոստոսի, 2022 թ., 09:30
Միացյալ Նահանգները շարունակում է աշխատանքը՝ հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը վերջերս շփումներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ «Այդպիսով մենք մեր խորը մտահոգությունն ենք հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ գրանցված վերջին մարտերի առնչությամբ, որոնց հետևանքով գրանցվեցին մարդկային զոհեր ու վիրավորներ։ Մենք կոչ արեցինք անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ թուլացնելու լարվածությունը և խուսափելու կողմերի միջև հետագա էսկալացիաներից։ Լարվածության վերջին աճը, կարծում ենք, ընդգծեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր մնացած հարցերը բանակցային, համապարփակ ու կայուն կերպով կարգավորելու անհրաժեշտությունը»,- նշել է Փրայսը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ կողմերի հետ աշխատանքները շարունակելու իր հանձնառությանը։
«Մենք շարունակելու ենք դա անել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ համախոհ գործընկերների հետ Եվրամիությունում, ինչպես նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ օգնելու երկրներին գտնել երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղություն»,- ասել է պետդեպի խոսնակը։
Փրայսի խոսքով՝ չնայած վերջին շաբաթների լարվածության աճին, այնուամենայնիվ, Միացյալ Նահանգները շարունակում է տեսնել, որ կա հնարավորություն։ «Մենք մշտապես ընդունել ենք, որ սա գծային գործընթաց չի լինելու։ Հավատացած ենք, որ շարունակական երկխոսության, ներգրավման՝ այդ թվում և ամենաբարձր մակարդակներով, շնորհիվ կկարողանանք անել հնարավոր ամեն բան՝ օգնելու առաջ տանել երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղությունը»,- եզրափակել է Փրայսը։

Госдеп США подтвердил необходимость урегулирования всех вопросов, связанных с Нагорным Карабахом, путем переговоров
Четверг, 18 Августа, 2022 года, 09:30
Соединенные Штаты продолжают работу по установлению всеобъемлющего и долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил представитель Госдепа Нед Прайс.
Он напомнил, что госсекретарь США Энтони Блинкен недавно имел контакты с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. «Таким образом, мы выразили глубокую озабоченность в связи с недавними боями в Нагорном Карабахе и вокруг него, в результате которых были человеческие жертвы и ранения. Мы призвали к немедленным шагам по ослаблению напряженности между сторонами и недопущению дальнейшей эскалации. Мы считаем, что недавний рост напряженности подчеркнул необходимость переговорного, всеобъемлющего и стабильного урегулирования всех вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом или вытекающих из него», - сказал Нед Прайс, подчеркнув, что США по-прежнему привержены продолжению работы со сторонами.
«Мы будем продолжать делать это как на двусторонней основе, так и с единомышленниками в Европейском союзе, а также в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь странам обрести долгосрочный всеобъемлющий мир», - заявил представитель представитель Госдепа США.
По словам Прайса, несмотря на эскалацию напряженности в последние недели, Соединенные Штаты продолжают видеть, что возможности есть. «Мы всегда понимали, что это не будет линейным процессом. Мы верим, что благодаря постоянному диалогу, в том числе и на самом высоком уровне, мы сможем сделать все возможное, чтобы помочь продвижению долгосрочного всеобъемлющего мира», - заключил Нед Прайс.