«Այս դրվագը նրա քաղաքական կենսագրության մեջ երբեք չի մոռացվելու»․ Արթուր Ղազինյան
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ավինյանը հիմար չէ, որ գնար համազգային ողբերգության էպիկենտրոն և հայտարարեր իր ՔՊ քաղաքապետի թեկնածու լինելու մասին: Հատկապես որ Երևանի ավագանու ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 2023թ. սեպտեմբերին, իսկ արտահերթ ընտրությունների թեման փակվել էր դեռ ամիսներ առաջ:
Նույնիսկ միջակ ուղեղի և ինտելեկտի տեր անձնավորությունը կհասկանար, որ դա քաղաքական, բարոյական և պարզապես մարդկային առումով զազրելի է և անթույլատրելի:
Դա հավասարազոր է քաղաքական մահվան, քանի որ այս դրվագը նրա քաղաքական կենսագրության մեջ երբեք չի մոռացվելու և ցանկացած առիթի դեպքում նրան երեսով են տալու տասնյակ մահերի, աղետի և ողբերգության ֆոնին քաղաքական փիառ անելու այս քայլը:
Ի՞նչը, կամ ո՞վ է ստիպել նրան գնալ այդ քայլին, ի՞նչ ներքին կոնֆլիկտներ կան ՔՊ-ում և ի՞նչ մեգա շահեր են բախվել Սուրմալու առևտրի կենտրոնի պայթյունի կրակի ու ծխի ներքո:
Այս հարցերի պատասխանները շատ խորն են թաղված, իսկ արմատները հասնում են մինչև 2018թ. իշխանազավթման իրադարձություններ․․․»։

Артур Казинян: Этот эпизод в его политической биографии никогда не будет забыт
Бывший депутат НС Артур Казинян на своей странице в Facebook пишет: «Авинян не глуп, чтобы отправиться в эпицентр общенациональной трагедии и заявить о выдвижении своей кандидатуры на пост мэра Еревана от правящей в Армении партии «Гражданский договор».
Тем более что выборы в Совет старейшин Еревана должны состояться в сентябре 2023 года, а вопрос о досрочных выборах был закрыт несколько месяцев назад.
Даже человек со средним умом и интеллектом поймет, что это политически, морально и просто по-человечески отвратительно и неприемлемо.
Это равносильно политической смерти, потому что этот эпизод в его политической биографии никогда не будет забыт и при каждом удобном случае ему будут припоминать этот шаг политического фанатизма на фоне десятков смертей, катастрофы и трагедии.
Что или кто заставил его пойти на этот шаг, какие внутренние конфликты существуют в правящей партии? Какие мега-интересы столкнулись под огнем и дымом взрыва торгового центра «Сурмалу»?