««Սուրմալու»-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. ««Սուրմալու»-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին
Առաջին խնդիրը, որը պետք է իշխանությունը լուծեր՝ համակարգող շտաբի ստեղծումն էր, որում պետք է ընդգրկվեին նույնիսկ նվազագույն չափով դեպքի հետ առնչություն ունեցող մարմինները։
Այս ողբերգությունը, և դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ աշխատանքները շատ դեպքերում հիշեցնում են 44-օրյա պատերազմը՝ կազմակերպչական, կառավարման և մարդկային ռեսուրսների ներգրավման առումով։
Չնայած առանձին ծառայությունների՝ հրշեջների, փրկարարների, առանձին ոստիկանների անձնազոհ ջանքերի, պետք է արձանագրենք, որ ամենամեծ խնդիրն իրավիճակը ճիշտ ախտորոշելն ու անհրաժեշտ ռեսուրսների ներգրավումն է։
Շատ քննարկվեց կամավորների ներգրավման հարցը։ Եթե դրա անհրաժեշտությունը կա/կար, ապա մարդկանց մոբիլիզացիան պետք է լիներ հստակ՝ կոնկրետ կառույցի կողմից, այլ ոչ թե դրա մասին դեպքի վայրում ասեր որևէ ոստիկան կամ ԱԻՆ օպերատորի հետ կապ հաստատած քաղաքացի։
Աշխատանքների առանձնահատկությունն ու ծավալը հաշվի առնելով՝ կարծում եմ, որ բնակչության կամ նրա առանձին խմբերի մոբիլիզացիայի խնդիր չկա։
ԱԻՆ-ի տարբեր ստորաբաժանումների, մարզային վարչությունների, դեռ չեմ խոսում՝ ոստիկանության զորքերի ներգրավման միջոցով, կարելի է աշխատանքն օպերատիվ կազմակերպել։
Բայց կրկնում եմ՝ աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման և համապատասխան ռեսուրսների ներգրավման համար պետք է շտաբ ձևավորվի, որը կկարգավորի կամավորների հնարավոր ներգրավումից մինչև լուսաբանման հետ կապված հարցեր։
Թեմային ցանկացած անդրադարձ անելիս միշտ պետք է ուշադիր լինել՝ որևէ ձևով չվիրավորել այն մարդկանց հույզերը, ովքեր այս ողբերգական միջադեպի հետևանքով ընտանիքի անդամ, հարազատ կամ ընկեր են կորցրել։ Մեր մի քանի տասնյակ հայրենակից վիրավորվել/վնասվածք է ստացել, իսկ որոշ մարդկանց որոնողական աշխատանքները շարունակվում են։
Ցավակցություններս այս միջադեպի հետևանքով մեր զոհված հայրենակիցների հարազատներին և շուտափույթ վերականգնում մեր վիրավոր քաղաքացիներին»։

Тигран Абрамян: Трагедия в «Сурмалу» и усилия по ликвидации ее последствий во многом напоминают 44-дневную войну
Понедельник, 15 Августа, 2022 года, 10:12
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Первая задача, которую власти должны были решить, это создание координационного штаба, в который вошли бы органы, имеющие хотя бы минимальное отношение к делу.
Эта трагедия и усилия по ликвидации ее последствий во многом напоминают 44-дневную войну по организации, управлению и привлечению человеческих ресурсов.
Несмотря на самоотверженные усилия отдельных служб — пожарных, спасателей, отдельных полицейских — надо констатировать: самая основная задача — правильно диагностировать ситуацию и привлечь необходимые ресурсы.
Много обсуждался вопрос привлечения добровольцев. Если в этом есть/была необходимость, то мобилизация людей должна была проводиться со стороны конкретной структуры, а не так, чтобы на месте происшествия об этом сказал полицейский либо гражданин, связавшийся с оператором МЧС.
Учитывая характер и масштабы работ, думаю, что нет необходимости мобилизации населения или отдельных его групп. Работу можно оперативно организовать, задействовав различные подразделения и областные управления МЧС, я уже не говорю о полицейских войсках.
Но повторюсь, для эффективной организации работы и привлечения соответствующих ресурсов должен быть сформирован штаб, который будет регулировать вопросы, связанные с возможным привлечением волонтеров и освещения.
При любом обращении к теме следует всегда быть осторожным, чтобы никоим образом не задеть чувства тех, кто потерял члена семьи, родственника или друга в результате этого трагического происшествия. Несколько десятков наших соотечественников получили ранения/травмы, поиски некоторых людей продолжаются.
Мои соболезнования родным и близким наших соотечественников, погибших в результате этого происшествия, и скорейшего выздоровления».