«Ալիևի ասելիքն այն է, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն արդեն կարող են համատեղ բնակվել, շփվել՝ առանց միջնորդների». Տ. Աբրահամյան
Շաբաթ, 13 օգոստոսի, 2022 թ., 09:42
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Ադրբեջանի նախագահը նախօրեին անդրադառնալով «Լաչինի միջանցք»-ի երկայնքով նոր երթուղու շինարարական աշխատանքներին, նշել է, որ վերջին 6-7 ամիսներին, շինարարական ընկերության ներկայացուցիչների աշխատանքն առանց ռուս խաղաղապահների ուղեկցման է իրականացվել և նրանք տեղում հնարավորություն են ունեցել շփվելու տեղի հայ բնակիչների հետ։
Խոսքի ընդհանուր միտքն այն է, որ այդ ընթացքում հայերի ու ադրբեջանցիների միջև թշնամություն չի եղել, նորմալ հարաբերություններ են հաստատվել և ռուս խաղաղապահների ներկայության անհրաժեշտություն էլ չի եղել։
Եթե նույնիսկ մի կողմ դնենք Ալիևի խոսքի քարոզչական զեղումները, ապա քաղաքական իմաստով բավականին վտանգավոր գաղափարի մասին է անոնս արվել։
Ալիևի հիմնական ասելիքն այն է, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն արդեն կարող են համատեղ բնակվել, շփվել՝ առանց ՄԻՋՆՈՐԴՆԵՐԻ՝ այս դեպքում՝ ռուսների։
Եթե նկատի ունենանք, որ Արցախում խաղաղապահների տեղակայման 5-ամյա ժամկետի ավարտին 3 տարի է մնացել, բնականաբար հասկանալի էր, որ արդեն հիմք է նախապատրաստվում խաղաղապահների ժամկետի չերկարացման կամ երկարացման դիմաց մեծ գին պահանջելու համար։
Իսկ հայերի ու ադրբեջանցիների համատեղ բնակության ուղղված ցանկացած քայլ, ծրագիր ինքնին ողբերգություն է»։

Тигран Абрамян: Суть сказанного Алиевым в том, что армяне и азербайджанцы уже могут проживать совместно и общаться без посредников
Суббота, 13 Августа, 2022 года, 09:42
«Президент Азербайджана, накануне обратившись к строительным работам нового маршрута по Лачинскому коридору, отметил, что за последние 6-7 месяцев работа представителей строительной компании проводится без сопровождения российских миротворцев, и у них была возможность общения с местными армянскими жителями.
Основная мысль его слов в том, что в течение этого периода между армянами и азербайджанцами не было вражды, установились нормальные отношения и не было необходимости в присутствии российских миротворцев.
Даже если отбросить в сторону пропагандистские излияния слов Алиева, то в политическом плане был озвучен анонс относительно довольно опасной идеи.
Основная суть сказанного Алиевым состоит в том, что армяне и азербайджанцы уже могут проживать совместно и общаться без ПОСРЕДНИКОВ, в данном случае – россиян.
Если иметь в виду, что до окончания 5-летнего срока дислокации российских миротворцев в Арцахе осталось 3 года, то, естественно, было понятно, что уже готовится основа для требования высокой цены за непродление или продление срока пребывания здесь миротворцев.