«Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է կարգավորվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան». ՌԴ ԱԳՆ
Հինգշաբթի, 11 օգոստոսի, 2022 թ., 14:00
ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Իվան Նեչաևը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է կարգավորվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան:
«Վերահաստատում ենք բոլոր հարցերի կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան: Դա վերաբերում է նաև Լաչինի միջանցքի իրավիճակին, որը պետք է կարգավորվի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետով, որը նախատեսում է, որ, կողմերի համաձայնեցմամբ, մոտակա երեք տարում պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը ապահովող Լաչինի միջանցքով նոր երթուղու կառուցման ծրագիրը, որին պետք է հաջորդի ռուսական խաղաղապահ առաքելության վերատեղակայումը՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար»,- ասել է նա:

МИД России: Ситуация вокруг Лачинского коридора должна решаться на основе трехстороннего заявления от 9 ноября
Четверг, 11 Августа, 2022 года, 14:00
B ходе брифинга замдиректор Департамента информации и печати МИД РФ Иван Нечаев заявил, что все вопросы должны быть урегулированы в соответствии с трехсторонними заявлениями лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября прошлого года.
"Это касается и ситуации вокруг Лачинского коридора, которая должна решаться на основе пункта 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который предусматривает, что по согласованию сторон в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута", - отметил дипломат.