«ՆԱՏՕ-ն չի ցանկանում պատերազմ Ռուսաստանի հետ, բայց...». Փենթագոնի ղեկավար
«ՆԱՏՕ-ն չի ձգտում պատերազմի Ռուսաստանի դեմ, բայց կշարունակի հավատարիմ մնալ հավաքական անվտանգության սկզբունքին»,- այս մասին Լատվիայում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Փենթագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը։
Նա նշել է, որ դաշինքի նորացված դիրքորոշումը պարզապես արտացոլում է հինգերորդ հոդվածի նկատմամբ շարունակական և հանդիսավոր հանձնառությունը։
«ՆԱՏՕ-ի մեկ դաշնակցի վրա հարձակումը հարձակում է ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների վրա»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ համաշխարհային քաղաքականության ներկա իրավիճակը դաշինքից պահանջում է ավելի արագ և հուսալի արձագանքել մարտահրավերներին։

Глава Пентагона: НАТО не хочет войны с Россией, но…
«НАТО не стремится к войне против России, но будет продолжать придерживаться принципа коллективной безопасности». Об этом заявил шеф Пентагона Ллойд Остин в ходе брифинга в Латвии.
Он отметил, что обновленная позиция альянса просто отражает неизменную и торжественную приверженность пятой статье.
«Нападение на одного союзника НАТО - это нападение на всех союзников НАТО», - заявил глава Пентагона, добавив, что сложившаяся ситуация в мировой политике требует от альянса более быстрого и надежного реагирования на вызовы.