Ռուսական ուղղաթիռը խախտել է Էստոնիայի օդային տարածքը. դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
Ռուսական Ми-8 ուղղաթիռն առանց թույլտվության մտել է Էստոնիայի օդային տարածք երկրի հարավ-արևելքում՝ Կոիդուլա սահմանային անցակետի մոտ։ Այս մասին հաղորդվում է Էստոնիայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Էստոնիայի կարծիքով սա շատ լուրջ և տխուր դեպք է, որը ոչ մի կերպ ընդունելի չէ»,- նշել են նախարարությունից։
Միջադեպի առնչությամբ Էստոնիայի ԱԳՆ-ն կանչել է ՌԴ դեսպանին բողոքի նոտա հանձնելու Էստոնիայի օդային սահմանի խախտման մասին։ Նրանք ընդգծել են, որ Մոսկվան պետք է հարգի ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները և միջազգային իրավունքը։

Российский вертолет нарушил воздушное пространство Эстонии
Российский вертолет Ми-8 без разрешения вошел в воздушное пространство Эстонии на юго-востоке страны в районе пограничного перехода Койдула. Об этом сообщается в заявлении эстонского МИД.
«С точки зрения Эстонии, это очень серьезный и печальный случай, который отнюдь не приемлем», - отметили в министерстве.
В связи с инцидентом в МИД Эстонии вызвали посла России для выражения протеста и вручения ноты о нарушении эстонской воздушной границы. Там подчеркнули, что Москва должна уважать принципы национального суверенитета и территориальной целостности и международного права.