Ամերիկացիները զորավարժություններ են սկսում Թայվանի նեղուցում
Առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ը ռազմանավեր կուղարկի Թայվանի նեղուց զորավարժությունների համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ռազմածովային ինստիտուտը։
Այս լուրը հաստատել են նաև Փենթագոնից։ ԱՄՆ բանակը կանցկացնի, այսպես կոչված՝ «նավարկության ազատության զորավարժություններ»:
«Մենք մոտակա շաբաթների ընթացքում կշարունակենք տարանցել Թայվանի նեղուցը, ինչպես նախկինում...Մենք կշարունակենք ազատ նավիգացիոն գործողություններ իրականացնել տարածաշրջանի այլ մասերում»,- ասել է պաշտպանության փոխնախարար Քոլին Քալը:
Այժմ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերը գտնվում են ճապոնական Սասեբո նավահանգստում։ ԱՄՆ-ն այնտեղ տեղակայել է ավիակիր հարվածային խումբ՝ «Ronald Reagan»-ի և«Tripoli»-ի գլխավորությամբ:

Американцы начинают военные учения в Тайваньском проливе
В ближайшие дни Соединенные Штаты направят военные корабли на учения в Тайваньский пролив. Сообщение об этом опубликовал Военно-морской институт США.
Эту новость также подтвердил Пентагон. Армия США проведет так называемые «учения по свободе судоходства».
«Мы продолжим транзит через Тайваньский пролив, поскольку мы в прошлом, в ближайшие недели… Мы продолжим проводить операции по обеспечению свободы судоходства в других частях региона», - заявил заместитель министра обороны по политике Колин Каль.
Сейчас корабли ВМС США находятся в японском порту Сасебо. Соединенные Штаты разместили там авианосную ударную группу во главе с авианосцами «Рональд Рейган» и «Триполи».