«Արայիկ Հարությունյանի կերպարը պատասխանատվություն բարդելու համար իդեալական է». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված ծանր իրադրության պայմաններում, ՀՀ իշխանությունը բացառապես մեկ ուղղությամբ է աշխատում՝ առկա և սպասվելիք ծանր կորուստները սրա կամ նրա վրա բարդելու՝ իրեն բնորոշ աշխատանքով։
Այս փուլում դա Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն է լինելու, իսկ երկարաժամկետ՝ հավաքական առումով, արցախցին։
Ճիշտ է՝ ավանդական գիծը պահպանվում է՝ «ամեն ինչի համար ռուսներն են մեղավոր», բայց Արայիկ Հարությունյանի կերպարը պատասխանատվություն բարդելու համար իդեալական է՝ հաշվի առնելով, որ մեծ թվով հարցերում Հարությունյանն իսկապես պատասխանատվության ահռելի բաժին ունի։
Ի դեպ, պատերազմը ծածկադմփոց անելու օպերացիայում Արայիկը, որպես «զոհ», իր կայուն տեղն ունենալու է՝ ուղղակի իր հերթը դեռ չի հասել՝ շարքում դեռ լիքը զինվորականներ կան։
Կառավարության նախորդ նիստում փաշինյանական կրկեսը, որում նա փորձում էր հանրությանը վստահեցնել, թե տեղյակ չէ՝ ինչո՞ւ է հանձնվում Բերձորը կամ ի՞նչ նոր ճանապարհ են ամիսներով կառուցել ադրբեջանցիները, հենց դրա մասին է վկայում։
Սրա մասին են խոսում նաև կուլիսներում ծավալվող թեժ զրույցները, որոնք ավելի շատ «մարտեր առանց կանոնների» մրցաշար են հիշեցնում։
Իսկ թե ինչ է սպասվում Արցախին և Հայաստանին, անկասկած, սրանց հետաքրքրում է զուտ իրենց իշխանությունը պահպանելու տեսանկյունից»։

Вторник, 09 Августа, 2022 года, 09:55
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В условиях создавшейся вокруг Армении и Арцаха сложной ситуации власти РА в характерной для них манере работают исключительно в одном направлении, возлагая имеющиеся и ожидаемые большие потери на того или иного человека.
На данном этапе это будет президент Арцаха Араик Арутюнян, а в долгосрочной перспективе — народ Арцаха в коллективном смысле.
Правда, традиционная линия, согласно которой «во всем виноваты русские», сохраняется, однако образ Араика Арутюняна идеален для возложения на него ответственности, если учесть, что в большинстве вопросов Арутюнян действительно несет огромную долю ответственности.
Кстати, в операции по сливанию войны у Араика будет свое стабильное место в качестве «жертвы», просто его очередь пока не подошла — в строю еще много военных.
Свидетельством тому является пашиняновский цирк на предыдущем заседании правительства, на котором он пытался заверить общественность в том, что не знает, почему сдается Бердзор, или какую новую дорогу строили азербайджанцы месяцами.
Об этом говорят и жаркие закулисные беседы, которые больше напоминают турнир «бои без правил».
А то, что ожидает Арцах и Армению, бессомненно, их интересует исключительно с точки зрения сохранения собственной власти».