ԱՄՆ-ը չի աջակցում Թայվանի անկախության քայլին. Փենթագոն
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Քոլին Քալը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը չի աջակցում Թայվանի անկախությանն ուղղված քայլին: Այս մասին նա հայտարարել է Փենթագոնի մամուլի ասուլիսում:
«Մենք չենք աջակցում Թայվանի անկախության շարժմանը։ Մեր քաղաքականությունը չի փոխվել, դա աջակցություն է ստատուս քվոյին»,- ասել է նա։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Չինաստանի քաղաքականությունը փոխվել է, և Թայվանի նեղուցում վարժանքներով փորձում են ճանապարհ հարթել նոր ստատուս քվոյի համար։
Փենթագոնի ղեկավարի տեղակալը նաև նշել է, որ Թայվանի շուրջ իրավիճակի սրումը չի համապատասխանում կողմերից ոչ մեկի, ինչպես նաև ողջ համաշխարհային տնտեսության շահերին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ Չինաստանի գործողությունները Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի՝ Թայվան կատարած այցից հետո անհանգստացնող են, սակայն նա Պեկինից «սխալ» գործողություններ չի սպասում։
Նրա խոսքով՝ Թայվան մեկնելու որոշումը կայացրել է անձամբ Փելոսին։
Թայվանի զինված ուժերը օգոստոսի 9-ին և 11-ին կղզու հարավում գտնվող Պինգտուն գավառում հրետանային զորավարժություններ կանցկացնեն՝ ի պատասխան Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակի (PLA) զորավարժություններին Թայվանի մերձակայքում գտնվող ջրերում:

Пентагон: США не поддерживают движение Тайваня к независимости
Заместитель министра обороны США по политическим делам Колин Каль заявил, что США не поддерживают движение Тайваня к независимости. Об этом он сообщил на пресс-конференции Пентагона, передает РИА «Новости».
«Мы не поддерживаем движение Тайваня к независимости. Наша политика не изменилась — это поддержка статус-кво», — сказал он.
При этом он подчеркнул, что политика Китая изменилась, и они пытаются проложить путь к новому статус-кво с помощью учений в Тайваньском проливе.
Замглавы Пентагона также отметил, что обострение ситуации вокруг Тайваня не отвечает интересам ни одной из сторон, как и всей мировой экономике.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что действия Китая после визита на Тайвань спикера палаты представителей Нэнси Пелоси беспокоят, но «неправильных» действий от Пекина он не ждет. Об этом он сообщил журналистам.
По его словам, решение о поездке в Тайвань принимала сама Пелоси.
Вооруженные силы Тайваня 9 и 11 августа проведут артиллерийские учения с боевыми стрельбами в уезде Пиндун на юге острова для проверки боевой готовности в ответ на маневры Народно-освободительной армии Китая (НОАК) в водах близ Тайваня.