Աֆրիկայում նոր պատերազմ է հասունանում
Չադը փակել է Սուդանի հետ սահմանը Սուդանի տարածքում 18 մարդու սպանության պատճառով երկու երկրների միջև լարվածությունից հետո, հայտնում է Al Hadath-ը։
Չադի իշխանությունների կողմից սահմանը փակ է անորոշ ժամանակով։ Միաժամանակ, Սուդանը լրացուցիչ բանակային ստորաբաժանումներ է ուղարկում Սուդանի Արևմտյան Դարֆուր նահանգի՝ Չադի հետ սահման։ Երկու երկրների համատեղ սահմանի երկարությունը 1,4 հազար կիլոմետր է, այն անցնում է Սահարա անապատի արևելյան շրջաններով։
Շաբաթ օրը Սուդանի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Չադի դեսպանին այն բանից հետո, երբ Սուդանի իշխանությունները հայտնել են, որ Արևմտյան Դարֆուրից 18 հովիվներ սպանվել են Չադի կողմից: Չադի սահմանային գոտում հովիվները փնտրելիս են եղել իրենց ուղտերը, որոնք գողացել էին հարևան երկրից անհայտ անձինք։ Հետդարձի ճանապարհին Սուդանում դարանակալել են հովիվներին ու սպանել։ Իրադարձություններն առաջացրել են Արևմտյան Դարֆուր նահանգի իշխանությունների սուր արձագանքը, որոնք կենտրոնական կառավարությունից պահանջել են կարգուկանոն հաստատել երկու երկրների սահմանին։

Воскресенье, 07 Августа, 2022 года, 21:42
Чад закрыл свою границу с Суданом после обострения отношений между двумя странами в связи с убийством 18 человек на суданской территории, сообщает телеканал Al Hadath.
Граница закрывается чадскими властями на неопределенный срок. Одновременно Судан направляет к границе с Чадом в районе суданского штата Западный Дарфур дополнительные армейские подразделения. Протяженность совместной границы между двумя странами составляет 1,4 тыс. километров, она проходит по восточным районам пустыни Сахара.
В субботу МИД Судана вызвал посла Чада в связи с тем, что, по словам суданских властей, 18 пастухов из Западного Дарфура были убиты чадской стороной. Пастухи искали в приграничной зоне Чада своих верблюдов, которые были украдены неизвестными из соседней страны. На обратном пути пастухи попали на территории Судана в засаду и были убиты. События вызвали острую реакцию властей штата Западный Дарфур, которые потребовали от центрального правительства навести порядок на границе между двумя странами.