Ռուսաստանը մեկ տարվա ընթացքում կորցրել է գրեթե մեկ միլիոն բնակչություն
Անցյալ տարի Ռուսաստանը կորցրել է մոտ 750-780 հազար մարդ, հաշվարկել է տնտեսագետ, Մոսկվայի պետական ​​համալսարանի պրոֆեսոր Նատալյա Զուբարևիչը։
Նա նշեց, որ բնակչության նման նվազումը չի փոխհատուցվում երկիր միգրացիոն հոսքով, որը 2021 թվականին կազմել է մոտ 250 հազար մարդ։
Ըստ Զուբարևիչի՝ նման ժողովրդագրական ձախողման պատճառն այն է, որ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սոցիալ-ժողովրդագրական աղետի արձագանքը» դեռևս ազդում է Ռուսաստանի վրա։ Այժմ 90-ականների ճգնաժամից տուժած «պատերազմի թոռների» սերունդը մասնակցում է ակտիվ տնտեսական կյանքին։ Այս սերունդը բավականին փոքր է և չի նախատեսում շատ երեխաներ ունենալ։
«Արդյունքն այն է, որ մինչև 2030 թվականը երիտասարդ աշխատունակ տարիքի (իսկ Ռոսստատը նրանց համարում է 20-ից 40 տարեկան) թիվը կնվազի 6,5 միլիոն մարդով», - բացատրեց նա:
Միաժամանակ կավելանա «ավելի մեծ աշխատանքային տարիքի»՝ նախաթոշակային տարիքի աշխատողների թիվը, սակայն դժվարություններ կլինեն երիտասարդների աշխատաշուկա մուտք գործելու հարցում, կանխատեսում է մասնագետը։

Россия за год потеряла почти миллион населения
В прошлом году Россия потеряла около 750-780 тыс. человек, подсчитала экономист, профессор МГУ Наталья Зубаревич.
Она отметила, что такое сокращение численности населения не компенсируется миграционным потоком в страну, который в 2021-м составил порядка 250 тыс. человек.
По словам Зубаревич, причина такого демографического провала в том, что «эхо социально-демографической катастрофы ВОВ» до сих пор влияет на Россию. Сейчас в активной экономической жизни участвует поколение «внуков войны», которое затронул кризис 90-х. Это поколение довольно малочисленно и не планирует рожать много детей.
«Результат – у нас до 2030 года численность молодых трудоспособных возрастов (а Росстат их считает как от 20 до 40 лет) сократится на 6,5 млн человек», - пояснила она.
При этом «вырастет численность старших трудоспособных возрастов» – работников предпенсионного возраста, но будут сложности со входом на рынок труда молодежи, прогнозирует специалист.