«Խաղաղապահների մանդատը չհստակեցված է, ո՞ւր են ՄԱԿ-ը, ԵԽ-ն կամ ԵԱՀԿ-ն. Արցախը կրկին միայնակ է». ԱՀ ՄԻՊ
Չորեքշաբթի, 03 օգոստոսի, 2022 թ., 20:42
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյան ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «2022թ. օգոստոսի 1-ից Արցախի Հանրապետության տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական կողմը վարել է ագրեսիվ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, նռնականետեր, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։ Այս ամենը կատարվում է այն պարագայում, երբ 2020 թվականի նոյեմբերից կողմերի համաձայնությամբ հաստատվել է հրադադար և Արցախում տեղակայվել են ռուսական խաղաղապահ ուժեր՝ Արցախի ժողովրդի խաղաղությունն ապահովելու համար։ Սա խոսում է այն մասին, որ խաղաղություն Արցախում պատշաճ կերպով չի հաստատվել, իսկ ադրբեջանական կողմը չի կատարում հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ ամենատարբեր առիթներ օգտագործելով ուժի կիրառմամբ այս կամ այն հարցերի շուրջ զիջումներ պարտադրելով։ Ադրբեջանն իր ցանկացած պահանջ զուգորդում է ուժի կիրառմամբ կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար դրույթները։ Տարբեր հարցերի վերաբերյալ տարվող բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը ստիպված է լինում գնալ զիջումների, որի հետևանքով կոպտագույն ձևով խախտվում են մարդկանց ամենատարրական իրավունքները՝ ընդհուպ կյանքի իրավունքը։ Ռուսական խաղաղապահների չհստակեցված մանդատի և խիստ սահմանափակ թվակազմի պատճառով փխրուն ու հարաբերական խաղաղությունը պարբերաբար վտանգվում է։ Իսկ Արցախի ժողովուրդն իր իրավունքների պաշտպանության համար նորից պայքարում է միայնակ։ Միջազգային տարբեր դերակատարների կողմից պարբերաբար հնչում են խաղաղության հաստատմանն աջակցող հայտարարություններ։ Որտե՞ղ է այդ աջակցությունը։ Որտե՞ղ են համանախագահող երկրների իրական քայլերը տեղում մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու, մարդկանց կյանքերը փրկելու, մարդկանց խաղաղ կենսագործունեությունն ապահովելու հարցում։ Որտե՞ղ են ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի գործողությունները։ Թե՞ ամեն ինչ ուղղակի սին խոսքերի մակարդակում է։ Աշխարհի այլ կետերում տեղի ունեցող հակամարտությունների վերաբերյալ միջազգային մեդիան մեկ րոպե անգամ չի լռում, միջազգային կազմակերպությունները հանդես են գալիս հայտարարություններով, աննկարագրելի ծավալների աջակցություն են ցուցաբերում, իսկ Արցախի ժողովրդին, որ տասնյակ տարիներով ուղղակի պայքարում է ադրբեջանական բռնապետության դեմ, անտեսում են։ Միջազգային կառույցների հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր անհետևողականության, հակամարտությունը փորձագիտական դաշտում քննարկելուց այն կողմ չանցնող գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանը իրեն անպատժելի է զգում ու դիմում է ամենատարբեր լկտիությունների։ Միթե՞ կարելի է այսքան բացահայտ երկակի ստանդարտներով առաջնորդվել, միթե՞ կարելի է քաղաքական շահերից կուրանալ ու անտեսել մարդկանց ու նրանց իրավունքները»։

Азербайджанская сторона начала агрессивные боевые действия по различным направлениям Республики Арцах
Среда, 03 Августа, 2022 года, 20:42
С 1 августа 2022 года азербайджанская сторона начала агрессивные боевые действия по различным направлениям Республики Арцах, применяя оружие разного калибра, гранатометы, ударные беспилотники. Все это происходит в том случае, когда с ноября 2020 года по соглашению сторон установлено прекращение огня и для обеспечения мира народа Арцаха были размещены российские миротворческие силы. Эти события свидетельствуют о том, что в Арцахе мир должным образом так и не установился, а азербайджанская сторона не выполняет взятые на себя Заявлением обязательства, по всевозможным поводам используя силу для принуждения к уступкам по тому или иному вопросу. Любое свое требование Азербайджан сочетает с применением силы или угрозой ее применения, грубо нарушая основополагающие положения международного права. В ходе переговоров по различным вопросам армянская сторона вынужденно идет на уступки, в результате чего наигрубейшим образом нарушаются самые элементарные права людей, в том числе право на жизнь. Из-за неопределенного мандата и ограниченного количества российских миротворцев хрупкий и относительный мир регулярно оказывается под угрозой. А народ Арцаха снова в одиночку борется за защиту своих прав. Заявления в поддержку установления мира регулярно делаются различными международными субъектами. Где эта поддержка? Где реальные шаги стран-сопредседателей по защите прав людей, спасению жизней людей, обеспечению мирной жизни людей? Где действия ООН, СЕ или ОБСЕ? Или все только на уровне пустых слов? Международные СМИ ни на минуту не умалчивают о конфликтах, происходящих в других частях мира, международные организации делают заявления, демонстрируют неописуемую поддержку, а народ Арцаха, который ведет непосредственную борьбу против азербайджанской диктатуры за десятки лет, игнорируется. Уважаемые коллеги международных структур, в результате вашей непоследовательности, действий, не выходящих за рамки обсуждения конфликта в сфере экспертизы, Азербайджан чувствует себя безнаказанным и прибегает к различным наглостям. Можно ли так открыто руководствоваться двойными стандартами, можно ли ослепляться политическими интересами и игнорировать людей и их права?