Չինաստանի ղեկավարը վերջնագիր է ներկայացրել Բայդենին
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ Չինաստանը կտրականապես դեմ է անջատողականությանը և «Թայվանի անկախությանը», ինչպես նաև՝ արտաքին ուժերի միջամտությանը։
Նա հավելել է, որ չին ժողովրդի կամքը, որի բնակչությունը գերազանցում է 1,4 միլիարդը, «անդրդվելի է» ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության հարցում։
«Դուք չեք կարող դեմ գնալ ժողովրդի կամքին, նա, ով խաղում է կրակի հետ, անպայման ինքն իրեն կայրի»,- ասել է Սի Ցզինպինը:
Միաժամանակ, ամերիկացի նախագահը վստահեցրել է Չինաստանի առաջնորդին, որ Վաշինգթոնը չի աջակցում թայվանցի անջատականներին, հայտնել են Չինաստանի ԱԳՆ-ից։
«Պատրաստ եմ կրկնել. Միացյալ Նահանգները հետևում է «միասնական Չինաստանի» սկզբունքին։ Մեր դիրքորոշումը չի կարող փոխվել, մենք չենք աջակցում Թայվանում անջատողական տարրերին»,- ասել է Բայդենը։

Лидер Китая выставил ультиматум Байдену
В телефонном разговоре с президентом США Джо Байденом председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что Китай выступает решительно против сепаратизма и «независимости Тайваня», а также вмешательства внешних сил.
Он добавил, что воля китайского народа, чья численность превышает 1,4 миллиарда человек, «непоколебима» в вопросе защиты государственного суверенитета и территориальной целостности.
«Нельзя идти против воли народа, играющий с огнем непременно обожжет сам себя», — сказал Си.
При этом американский президент заверил китайского лидера в отсутствии поддержки тайваньским сепаратистам со стороны Вашингтона, сообщил китайский МИД.
«Я готов повторить: Соединенные Штаты следуют принципу «одного Китая». Наша позиция не может измениться, мы не поддерживаем сепаратистские элементы на Тайване», — заявил Байден.