Թուրքիան ակնկալում է, որ Ռուսաստանը և Իրանը կաջակցեն Սիրիայում իր գործողությանը
Թուրքիան ակնկալում է, որ Ռուսաստանը և Իրանը կաջակցեն Թուրքիայի ազգային անվտանգության ապահովման ջանքերին՝ միաժամանակ չեզոքացնելով Սիրիայում սպառնալիքները, երեքշաբթի հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Մենք որոշել ենք վերացնել Սիրիայում մեր ազգային անվտանգությանը սպառնացող չարամիտ կազմակերպությունները: Մենք ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանը և Իրանը, որպես Աստանայի գործընթացի երաշխավորներ, աջակցություն կհայտնեն Թուրքիային այդ ջանքերին»,- ասել է Էրդողանը Թեհրանում եռակողմ գագաթնաժողովից հետո ունեցած ելույթում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը հայտարարել էր, որ Անկարան պատրաստ է նոր ռազմական գործողության Սիրիայի հյուսիսում, այն կարող է սկսվել ցանկացած պահի։ Թուրքական ուժերի ներկայությունը Սիրիայի սահմանային գոտում, որոնք այնտեղ գործողություններ են իրականացնում քրդական կազմավորումների դեմ, Դամասկոսը բազմիցս անօրինական է անվանել և Անկարային կոչ է արել դուրս բերել զորքերը։

Турция ожидает от России и Ирана поддержки ее операции в Сирии
Турция ожидает от РФ и Ирана поддержки ее усилий по обеспечению национальной безопасности при нейтрализации угроз в Сирии, заявил во вторник президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
"Мы приняли решение устранить в Сирии злонамеренные организации, угрожающие нашей национальной безопасности. Ожидаем от России и Ирана как гарантов "астанинского" процесса, что они выразят Турции поддержку этих усилий", - заявил Эрдоган в речи по итогам трехстороннего саммита в Тегеране.
Ранее официальный представитель президента Турции Ибрагим Калын заявил, что Анкара готова к новой военной операции на севере Сирии, она может начаться в любой момент. Присутствие на приграничной территории Сирии турецких сил, которые проводят там операции против курдских формирований, Дамаск неоднократно называл незаконным и призывал Анкару вывести войска.