ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ զեկույցի լրացումը
Հինգշաբթի, 14 հուլիսի, 2022 թ., 11:54
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է 2023 թվականի բյուջետային տարում Ազգային անվտանգության հատկացումների ակտին ներկայացված 121-րդ լրացումը, որով պահանջվում է ներկայացնել զեկույց Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
Լրացման հեղինակները կոնգրեսականներ Թոնի Կարդենասն ու Բրեդ Շերմանն են:
121-րդ լրացումը, մասնավորապես, պետդեպարտամենտից և պաշտպանական դեպարտամենտից պահանջում է ներկայացնել զեկույց, որում մանրամասն նկարագրված կլինի թե արդյոք Հայաստանի և Արցախի դեմ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից կիրառված թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում օգտագործված են եղել ամերիկյան արտադրության սարքավորումներ: Բացի այդ, զեկույցում պետք է ներկայացվեն Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սպիտակ ֆոսֆորի, կլաստերային ռումբերի ու այլ արգելված զինատեսակների կիրառման, պատերազմում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչ վարձկանների ներգրավման մասին տեղեկություններ:

Палата представителей США приняла поправку о представлении отчета о военных преступлениях Азербайджана
![]() Палата представителей США приняла поправку 121 Акту об ассигнованиях на национальную безопасность на 2023 бюджетный год, которая требует предоставить отчет о военных преступлениях Азербайджана. Об этом сообщает представительство «Ай Дата» в США. Авторами поправки являются конгрессмены Тони Карденас и Брэд Шерман. Поправка 121 прямо требует от Государственного департамента и Министерства обороны представить отчет с подробным описанием того, использовалось ли в турецких беспилотниках, использованных Азербайджаном против Армении и Арцаха в 2020 году, оборудование американского производства. Кроме того, в отчете должны быть представлены сведения об использовании Азербайджаном белого фосфора, кассетных бомб и другого запрещенного оружия против Арцаха, привлечении к войне Турцией и Азербайджаном иностранных наемников-террористов. |